Arda ek gıdaya başladığından beri ufak ufak malzemesi çeşitlenip artan bir çorba bu. İki yaptığım hiçbir zaman birbirini tutmuyor. Çorbayı prensipte 3 grup malzemeden yapıyorum: Sebze, tahıl ve et.

Mutlaka 1 havuç, 1 patates, 1 ymk kırmızı mercimek, 1 ymk pirinç ile başlayp, üzerine sebze olarak evde ne varsa (brokoli, kabak, yer elması, kereviz, pırasa, rezene) ekliyorum. Lezzet versin diye 1/2 soğan, 1-2 diş sarımsak, 1 tatlıkaşığı kimyon, protein eksik olmasın diye 1 küçük yumurta boyunda yağsız kuzu eti (beyaz balık eti de olabilir) koyuyorum. Tahılları çeşitlendirmek için de haşlanmış buğday, bulgur yada irmik koyup, hepsinin üzerini 2-3 parmak geçecek kadar su ile kaynattıktan sonra kısık ateşte sebzelerin tümü yumuşayıncaya kadar yarım saat kadar pişirip, blender’dan geçiriyorum. Şimdiye kadar birkaç kere de blender’sız, çatalla ezip vermeyi denedim. Anlık keyfine göre yiyor yada yem…

Genelde 5-6 porsiyon oluyor. Yediği kadarını taze verip, kalanı süt  dondurma torbalarıyla donduruyorum. Bu dondurulmuş çorbaları aralarda kullanıp, mümkün mertebe 1 aydan fazla buzlukta tutmamaya çalışıyorum.

About The Author

Çiçeği burnunda anne, Mühendis bozması, Maymun iştahlı girişimci

Leave a Reply

Your email address will not be published.