Kerem bir Mayıs günü oldukça toplu bi bebek olarak dünyaya gelmişti. Çocuk doktoru ve hemşireler kilolu bebek olmasından dolayı onu sadece body ile tutup bol bol emzirmemi istiyorlardı. Çok şükür sarılığı yaşamadan atlattık bu evreyi. Peki normal bebeklerin %60 ının, erken doğanların ise %80 inin yeni doğan sarılığı olduğunu düşünürsek nedir bu sarılık, belirtileri nelerdir ne nasıl tedavi edilir annelerimizle paylaşayım.

Yenidoğan sarılığı yani bebek sarılığı kandaki biluribin miktarının artması ile görülen bir çeşit sarılıktır. Bilirubinin kandaki normal oranı yeni doğmuş bir bebekte 1-2 mg/dl’dir. Bu değer 5 mg/dl’yi geçtiğinde sarılık gözle farkedilebilir bir duruma gelir.

Bilirubin sarı renkli pigmentlere sahiptir ve kanda aşırı miktarda birikerek bebeğin derisine nüfuz ederek bebeğin sarı renkli bir görünüm almasına ve yenidoğan sarılığına neden olur. Yenidoğan sarılığı doğumdan sonraki 2. veya 3. gün gözlenir ve bir hafta ile 10 gün arasında yok olur.

Nedenleri?

 • Yeni doğmuş bebeklerdeki alyuvarların aşırı hızlı bir şekilde ve aşırı miktarda parçalanması.
 • Bebeğin karaciğerinin, kanındaki aşırı miktardaki bilirubin oluşumunu işleyecek kapasiteye sahip olmaması..
 • Bebeğin anne ve babasının kan uyuşmazlığı.
 • Bebeğin alyuvarlaındaki (Kırmızı kan hücreleri) şekil ve işlev anomaliteleri.
 • Doğum esnasındaki zorlanımlara bağlı aşırı ezik ve çürükler.
 • Hepatit B veya karaciğerdeki bilirubin işlenmesini etkileyecek sorunlar.
 • Prematüre doğum.
 • Annedeki şeker hastalığı.
 • Yapay sancı ile doğrulan bebekler
 • Doğumdan sonra çok kilo kaybeden bebekler

Belirtileri?

Teşhisi koyabilmek için mutlaka gün ışığı ya da beyaz ışık altında gözlem yapmak gereklidir. Belirtilerin görünüş biçimi ve düzeyi bebeğin doğum haftası, kaç günlük olduğu ve kilosuna göre farklılık gösterebilmektedir. Genel şema aşağıdaki gibidir

 • Bilirubin oranı 5 ile 8 mg/dl arasında ise baş ve boyun bölgesi sararır.
 • Bilirubin mikarı 8 ile 10 mg/dl arasında ise gövdenin üst bölümü sararır.
 • Bilirubin miktarı 10 ile 13 mg/dl arasında ise gövdenin alt kısmı sararır.
 • Bilirubin miktarı 13 ile 16 mg/dl arasında ise kol ve bacaklar sararır.
 • Bilirubin miktarı 20 mg/dl civarında ise eller ve ayaklar sararır.

Tedavi yöntemleri?

Anne sütü sarılığı için 

Bu tür sarılık için bebeğin anne sütü ile beslenmesi 24 ile 72 saat arasında bir süre için kesilir ve bebek hazır mama ile beslenir. Sarılığın hızlı bir şekilde azaldığı gözlendikten sonra bebeğe anne sütü tekrar verilmeye başlanır.

Fototerapi (ışık tedavisi)

15 mg/dl’nin üzerindeki oranlarda en sık uygulanan tedavi yöntemi fototerapidir. Deride biriken bilirubin, uygulanan ışığın etkisiyle, suda eriyecek duruma dönüşür ve böbrekler vasıtasıyla idrar olarak vücuttan atılır. Tedavi sırasında, bebek üzerinde sadece alt değiştirme bezi kalacak şekilde soyulur ve gözlere koruma amaçlı bir maske takılır. Bu şekilde ışığın altına yatırılır. Işık tedavisi esnasında çok sıvı kaybı olacağından bebeğin en az iki saatte bir ya annesi tarafından emzirilmesi sağlanır ya da yine aynı sıklıkta bebeğe mama verilir. Işık tedavisi esnasında, bebeğin sindirim sistemi hızlı çalışacağından dışkılama sayısında ve miktarında da bir artış gözlenir.

BiliBattaniye 

BiliBattaniye, General Electric firması tarafından üretilen bir çeşit fiberoptik battaniyedir. Yumuşak, kıvrılabilen ve esnek fiberoptik malzemeden dokunmuş ve mavi ötesi iyileştirici ışık yayan bir battaniyedir. Battaniye bebeğin vücuduna bir çeşit yelek gibi giydirilmektedir. Bebeğin baş kısmına temas olmadığı için gözlerini korumaya da gerek duyulmamaktadır.

Kan değişimi   

Kandaki bilirubin düzeyi aşırı miktarda arttığında ya da artma eğilimi gösterdiğinde bebeğin kanının tamamen değiştirilmesi şeklinde uygulanır. Bilirubin miktarı 20-25 mg/dl’nin üzerinde olursa bu işlem doktor onayı ile uygulanır.

About The Author

3 erkek aşığı bir çatlak mühendis anne --> https://twitter.com/gulaytayfur

Leave a Reply

Your email address will not be published.