Emre bebekliğinde ciddi az uyuyan bir bebekti. Doğum öncesi sallamak yok, emzik yok, kucak yok gibi sabit fikirleri olan ben bir gece eşimin Emre’yi ayağında sallayarak uyutması ile gözümü açmıştım.

Şimdilerde ikinci bebekle tabiri caizse anneliğin keyfini çıkarıyorum. Peki nasıl mı?

 1. Sakin ve sabırlı olun
  Bebeğinizi tanımak ve anneliğe alışmak için zamana ihtiyacınız olacak.
 2. Bebeğinizle konuşun
  Şu an için anlayamadığınız bir dili konuşuyor olsa da ona ismiyle hitap etmeye ve monolog değil, diyalog kurmaya özen gösterin. Bebeğiniz ne dediğinizi anlamasa da sizden gelecek pozitif enerji ile huzurlu olacaktır.
 3. Fırsatları dinlenerek değerlendirin
  Bebeğiniz uyuduğunda ilk yapmanız gereken sizin de uyumanız olsun. Unutmayın ki o kalktığında macera tekrar başlıyor olacak.
 4. Bebeğinizin bir rutini olsun
  Kendiniz için nasıl öğle yemeğinizi 1 saat geç yiyince günü allak bullak oluyorsa bebeğiniz için de böyle olacağını unutmayın. Bebeğinizin 24 saati bir rutin içinde işlesin.
 5. Bebeğinizi kucağınıza alın
  Sıklıkla büyüklerin söylediği “aman kucağa alışmasın, bırak bırak kendi yatağında uyusun” laflarını bi kenara bırakın. Bebeğiniz 9 ay boyunca sizinle birlikte yaşadı. Ondan şimdi birden bire ayrık olmasını beklemeyin. Her ağladığında kucağınıza alın. Yanınızda yatırmaktan çekinmeyin.
 6. Emzirin
  Emzirin, süreki emzirin. Sütüm yok, yetmiyor mu, yine mi acıktı, 2 saat bekle süütn biriksin mıkırdanmalarına kulak asmadan bebeğiniz her istediğinde onu emzirin. Emzirmekle birlikte hem siz hem bebeğiniz huzur bulacak. Hem de yoğun emzirme sayesinde sütünüz artacaktır.

About The Author

3 erkek aşığı bir çatlak mühendis anne --> https://twitter.com/gulaytayfur

One Response

Leave a Reply

Your email address will not be published.