Kerem yeni doğmuştu. Küçük meleğim annesinin lohusalık dönemini güzel geçirmesi için yardım edercesine ilk 1 ay düzenli ve uzun uykular geçiriyordu. Tabi sonrasında ekipteki diğer anneler gibi bizi de uykusuz geceler ve kısa atıştırmalık uykular karşılar oldu. Bir de bizde en zorlayıcı kısım uyuttuktan bir süre sonra tekrar uyanması ve uykuya dalması için o uyutma seronomisini tekrar istemesi idi.

İlk bebeğinde aslalara bolca yer veren ben, sonrasında başıma gelenleri bildiğimden ikinci de oldukça rahat ve huzurlu ilerliyordum. Ama işte ne kadar rahat olsan da bebeğin uyumak için anneye muhtaç olması bi yerde insanı zorluyor. Hele ki kapının önünde “annem kardeşimi uyuttuktan sonra benimle oynayacak” diye bekleyen bir melek daha varsa…

Tam bu aralıkta sevgili komşum Buket bi sohbet arasında ikizlerini sallamadan uyuttuklarını, yatakta kendi kendilerine uykuya daldıklarından bahsetmişti. Nasıl dediğimde ise bana  Tacy Hogg’un “Bebek Bakım Sorunlarına Mucize Çözümler” adındaki kitabını hediye etti.

İşte bu kitap sayesinde Yatır Kaldır yöntemi ile tanıştım. Ve Kerem 4,5 aylıkken uyguladım. 2 gün içinde sallamadan, yatakta yatarken sırtını okşayarak, şarkılar eşliğinde uykuya dalan bi kuzum vardı artık.

Peki nedir bu Yatır/Kaldır yöntemi;

3 temel uyutma yönteminden birisi. Bebeğin uykusu geldiği zaman yatağına bırakılması ve yanında ses tonu ve dokunuşlarla uykuya dalmasını sağlamak. Bebek ağladığı anda ise asla bebeğin uzun süre ağlamasına izin vermeden hemen kucağına dik pızisyonda almak, yine sallamamak, sakinleştirmek. Ağlaması kesildiği anda hiç beklemeden aynı rutinde yatağında geri yatırmak. Bu yatır/kaldır lar ile devam eden süreçte de bebeğin tek başına uyumasını sağlamak. Beni cezbedeb yönü bebeğin 5dk ya da 10 dk her ne olursa olsun ağlamasına izin vermek, ağlarken yalnız bırakmak gibi temel taşı olan Feber yönteminden uzak olması idi.

Yatır kaldır yöntemi bebek kaç aylıkken uygulanmalı;

4 ay – 1 yaş arası bebeklerde uygulanır. En uygun zamanı bu 4 ay geçip emekleme dönemi gelmeden ki arada yöntemi yaşamak. Aksi halde beek kendi kendine dönmeye ve kalkmaya başladıkça uygulaması daha zor olacaktır.

Ne kadar sürede işe yarar?

Alışma süreci her bebek için değişken bir sürece sahip. 2 gün ile başlayıp 1 ya da 2 haftaya kadar uzayabiliyor.

Uyutma süreci ne kadar sürer?

Başlangıçta 1-2 saat ile başlayıp 15 dakika ile yarım saate kadar sürebilir.

Yatır/Kaldır Yöntemini uygularken neyi yapmamak gerek?

Bebeğin bu uyutma sürecinde farklı formatlarda uyumasına izin vermemek gerek. Örneğin emzirirken uyumamalı. Ya da arabada seyahat ederken. O yüzden bu maraton devam ederken bir süre uyku zamanlarında evde kalmakta fayda var.

Deneyen anne görüşü ile yatır/kaldır işe yarayan bir süreç. Şimdi oldu deyip te bırakmamanız gereken bir süreç. Kesinti verdiğiniz an işe yeniden başlamanız gerekiyor. Ki biz ok olduktan 3 hafta sonra Kerem hasta olmuştu. Ve ağlamaması gerekiyordu çünkü sesi kısılıyordu. Hal böyle olunca yatır kaldıra o gün ve sonsuza kadar elveda demiş olduk.

Denemek isteyen uykusuz annelere şiddetle önerilir.

About The Author

3 erkek aşığı bir çatlak mühendis anne --> https://twitter.com/gulaytayfur

4 Responses

 1. Selcen

  9 aylık kızımıza üç gün önce yatır/kaldır uygulamaya başladık. Gece uyanmaları artık had safhaya ulaştığından, Tracy HOGG’un kitabını aldım ve direk uyku eğitimi kısmını okudum. Normalde akşam 7’de uyuyan hanım kızımız, akşam 10 ve gece 1’de uyanıp, sonrasında da neredeyse saat başı uyanıp emmeden yahut sallamadan uyumama alışkanlığına sahipti. Y/K’nın ilk gününde değişen birşey olmadı, aynı saatlerde uyandı, fakat uyandığında emzirme veya sallama yapmadan, kitapta yazanları aynen uyguladık, babasının da yardımıyla tabii. Gecenin köründe apartman bayağı bir inledi. ancak ikinci gece 8’de uyudu, beş saat sonra uyandı, sonrasında da sabaha kadar iki kere uyandı. Bırakın tüm gece deliksiz uyumayı, buna bile razıyız biz 🙂
  Henüz üçüncü gün ama gidişat şimdilik iyi gibi 🙂
  Kız ayaklandı, dişler de yavaş yavaş geliyor, ancak kitapta da yazdığına göre, bir şekilde düzen bozulsa bile vazgeçmemek gerekiyormuş. Sonuçta, siz ne yapacağınızı biliyorsunuz, bebeğinize de hatırlatmak zor olmuyormuş.

  Cevapla
 2. şebnem

  6,5 aylık bebeğim var.5.aya kadar uyku problemimiz yoktu ya da bize sorun olarak görünmüyordu çünkü gece 9 da yatıp 3 ya da 5 te kalkıp daha sonra da sabah 7-8 gibi uyanıyordu.emziriyorum gece de bir kez emzirmek yetiyordu böylece . diş çıkardıktan sonra şimdi uykular düzensizleşti 9 -10 gibi yatıp saat başı kalkıyor artık 10 gündür böyle ve hep kucakta uyumaya alıştı.kendi odasında yatıyor ama bizim için kucakta uyuması da hoşumuza gidiyor. ama artık bir düzene girmeli sanırım. bu yöntem için tok olduğundan emin olmak gerekir sanırım. bir de gece emzirmek gerekir mi yine düşündüm.ek gıdaya yeni geçtik gece acıktığı için emiyor gibi geliyor.bu yöntemi deneyenler paylaşmaya devam ederse sevinirim.kitapta daha fazla ayrıntı olabilir diye düşündüm. denemek istiyorum .ağlatmadan olduktan sonra 2 saat uyutmak için uğraşmaya razıyım.

  Cevapla
  • Selcen

   Şebnem Hanım;
   Öncelikle her bebek farklı 🙂 Bunu her daim hatırda tutmak lazım. Diş çıkarma döneminde düzen bozulabiliyor, ancak sabırlı ve kararlı olursanız bence yeniden düzene girmemesi için hiçbir sebep yok. Bildiğim kadarıyla, genel olarak 6. aydan itibaren bebekler 8-12 saat arası karın doyurmadan uyuyabiliyorlar. Ancak her bebek bu süreyi tolere edecek diye bir kaide yok. Ek gıdalara geçiş de bebeğiniz için çok yeni bir durum. Bir yandan da dişler… Ancak eğer emziriyorsanız ve sütünüz de yeterliyse, saat başı kalkmasının kesinlikle açlıktan kaynaklanmayacağını düşünüyorum. Yeniden yatağında uyumaya alıştırabilirsiniz. Bir de tüm gün boyunca ne kadar uyuduğu da önemli. Gündüz uykusunu yeteri kadar uyuyor mu?
   Tracy HOGG, rüya öğününün (dream feed) 6.aydan itibaren verilmemesinden yana. Ancak bebeğiniz gerçekten acıkıyorsa, emzirmemeniz için hiçbir sebep yok. Bazı bebekler acıkabilir.
   Bu arada bizim uyku vaziyetimizle ilgili son durum da şöyle, 7-7.30 civarı uyuyor, ve gece uyanıp biraz ses veriyor (ses veriyordan kastım muhtemelen yatakta dönüyor), sonra yeniden uykuya dalıyor. 6.30-7 civarı da uyanıyor. birkaç gün gece saat 1 civarı uyandı ama sonra bir-iki sefer Y/K yaptık ve uyudu..
   Bir de büyüme atağı (growth spurt) geçiriyor olabileceğini de düşünün derim ben. Bebekler 5-6.hafta, sonrasında da 3.-6. ve 9. aylarda (veya yakın zamanlarda) büyüme atakları geçirirler. Bu ataklar sırasında genelde huysuzluk, sürekli emme isteği vb. işaretler olur. Sonra uzun bir uyku uyurlar, uyandıklarında bir de bakmışsınız bakışları değişmiş, oturmaya başlamış veya ayağa kalkmaya başlamış (evet bir gecede!) 🙂
   Bu arada ağlama derken, Ferber yöntemi olarak bilinen ağlatma değil de, mızırdanma şeklindeydi bizimki. Sürekli uyuduğu sitemden alışık olmadığı bir sisteme geçmenin mızırdanması. Ancak atlatırsınız, merak etmeyin. Gelişmeleri de lütfen burada paylaşın.

   Cevapla
 3. gaye

  hepinize merhaba..
  yazdıklarınızı okudum hepsi ayrı ayrı çok değerli düşünceler ve uygulamalar ancak ben daha farklı düşünüyorum. bence çocuk kitaba göre büyütülmemeli. tabiki uzmanlara saygım sonsuz ama sonuçta çocuk bu.. her çocuğun kendi yöntemi vardır. bunu çocuk belirler. benim kızım 5 aya kadar emzirirken uyuyordu, 5-8 ay arası kolumda sallanmak istedi. 8 aydan sonra yatağında uyumayı tercih etti yanındaki yatakta ben varken. sabaha kadar deliksiz uyumasını beklemedim çünkü o henüz bir bebekti. uyandı yanıma aldım geceleri. kokumla daldı uykuya huzur içinde. sonra tekrar yerine koydum vs.. 15 aylıktı bir gece yatağımdan yere düşünce (Allah’tan birşey olmadı ) geceleri de sürekli kendi yatağında uyumanın daha güvenli olacağını anlamış olacak ki bir daha yanıma gelmek istemedi. sonraki adımda ben 1-2 dakika onu yatağında yalnız bıraktım ve sonra geldim ve yine ayrı yataklarda ama aynı odada uyuduk. 18 aylıkken beni odada da istemedi. sen git ben uyurum dedi. kabul ettim buruk bir sevinçle :)) 2 yaş 3 aylıktı kendim odasına normal yatağa geçirdim. o zamandan beri yatağa beraber giriyoruz, biraz sohbet biraz dua sonra ben çıkıyorum. kah oyuncaklarıyla oynuyor kah emziğiyle ama 1 saatin içinde uyuyor. bunu ben yapmadım kızım kendi istedi. 2. nasıl olur bilemem aynı yöntemle çok başka şeyler yaşayabilirim veya hiç yöntem uygulamadan bu hale gelebilir. veya 5 yaşına kadar yanımda yatabilir. ben anneyim önemli olan çocuğumun huzurlu bir çocukluk geçirmesi. kendi tecrübelerimi ve düşüncelerimi aktarmak istedim. sevgiler..

  Cevapla

Leave a Reply

Your email address will not be published.