Time dergisinin son kapağında 26 yaşındaki anne Jamie Lynne Grumet 3 yaşındaki oğlunu emziriyordu. Başlık olarak ta “Yeterince anne misiniz?” atılmış. Annesinin de kendisini ve kardeşlerini altı yaşına kadar emzirdiğini anlatan Grumet, kendisini oğlunu emzirirken gören, bunun çocuk tacizine girdiğini ileri süren yabancıları umursamadığını söylüyor.

Peki gerçekten emzirme süreci ne kadar sürmeli?

Emre 1 yaşında emzirmeyi kendisi bırakmıştı. Kerem ise 1 yaşını yeni bastı ancak emzirme işi oldukça keyifli gidiyor. Kerem için hayalim 2 yaşına kadar emmesi. Hep aklımda kalan Kur’an da da bebeğin 2 yaşına kadar emzirilmesinin önerildiği idi.

Bunun için google amcamdan ufak ta bi search yaptım.

Aşağıdaki net ayetleri sizin için de not etmek isterim;

“Anneler çocuklarını tam iki yıl emzirsinler.” (Bakara 233)

“Sütten kesilmesi de iki sene içindededir.” (Lokman 14)

“Çocuğun anne karnında taşınması ve sütten kesilmesi otuz ay sürer.” (Ahkaf suresi 15)

Yine Dünya Sağlık Örgütü’de bebeklerin ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmesini, su dahil herhangi bir ek gıda verilmemesini, 6. aydan sonra ise uygun ek gıdalara başlanarak, emzirmeye 2 yaşına kadar devam edilmesini öneriyor.

2 Responses

  1. Meltem

    Sana katılıyorum Gülaycım, ben de 2 yaşına kadar emzirmeyi hedefliyorum , inşallah olur.

    Cevapla
  2. Yasemin

    Biliyorsunuz Arda şimdiye kadar hep kendi düzenini kendi oturttu, süt konusunda da onun bıraktığı zaman bırakırız diyorum. Ama bu Time dergisi meselesiyle ilgili olarak da, anneyle çocuk arasında bu kadar özel olan bir bağın, bu şekilde resimlenmesi ve kullanılması, sırf tartışma yaratmak içinmiş gibi ortaya atılması da rahatsız edici geliyor. İnsanları bilgilendirmenin, farkındalıklarını artırmanın daha iyi yolları olmalı diye düşünüyorum.

    Cevapla

Leave a Reply

Your email address will not be published.