Merhaba güzel anneler,

Ben de sizin gibi bir anneyim. Hem de çalışan bir anne. İkinci bebeğim Yağmur henüz 11 aylık. Oğlum ise 8 yaşında. Kızım ilk bebeğim gibi normal doğumla dünyaya geldi. (Kim bilir belki doğum maceralarımızı da bir gün paylaşmaya fırsatım olur…)

Kızımı ilk 6 ay kendi sütümle besledim. 4. aydan itibaren ise tatlara alışması için ufak ufak yemeklerimizi tadımlık olarak verdim.

Ne yazık ki, siz de biliyorsunuz ki, her ne kadar bebekleri ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslememiz önerilse de; pek çoklarımız çalıştığı için değil emzirmek, bebeklerimizin yanında ilk 6 ay boyunca bulunma şansına dahi sahip değiliz.

Dolayısıyla ister istemez ek gıdalara erkenden başlamaya dahi kendimizi mecbur hissedebiliyoruz. Sonrasında işlerimize döndüğümüzde ise eğer emziren bir anne isek süt sağma maceramız başlamakta.

Süt sağma sürecini yaşayan herkes zorluklarını öyle ya da böyle bir şekilde yaşamıştır. Maalesef hangi süt sağma makinesi iyiydi, sütümü ne kadar aralıklarla sağmalıyım, nasıl saklamalıyım, bebeğime bu sütümü nasıl vermeliyim, bebeğime kim nasıl bakacak, bebeğim nasıl, iyi mi endişeleri, özlemleri ve de iş stresi derken, bir de bakıyorsunuz ki, işe başlarken sağdığınız süt miktarı önce yarısına sonra yarının yarısına, daha da yarısına derken o kadar azalmış ki, acaba artık sağmasam mı diye düşünmeye başlamışsınız.

İşte ben de kızım 11. ayındayken anlattığım durumla karşı karşıya kaldım. Ve hala kabullenmek istemiyor ve tuhaf bir şekilde yeterli sütüm gelmediği için kendimi kızıma karşı ister istemez suçlu hissediyorum. Oysaki çok iyi biliyorum ki, kızımı ilk 6 ay emzirmem dahi çok büyük bir şanstı.

Birçok sebepten ötürü bebeğini emziremeyen o kadar çok anne var ki.

Böyle böyle kendimi alıştırmaya, durumu kabullenmeye çalışıyorum, hiç olmazsa eve gittiğimde kızımı hala emzireceğim.

Bu dahi bir teselli.

Ne yazık ki, işe başladıktan sonra sütlerini sağsalar dahi bu şekilde sütleri azalan benimle aynı durumda çok sayıda anne var. Dolayısıyla belki bu durumu doğal karşılayıp, benim gibi çok daha endişelenip kendimizi üzmek yerine en azından emzirmeyi hala devam ettirerek, yolumuza devam etmek, hem bizim hem de bebeğimiz için çok daha iyi olacaktır diye düşünüyorum.

Sevgilerimle…

About The Author

Leave a Reply

Your email address will not be published.