İlk oğlumda “Olmazzz illaki sünnet düğünü yaptırıcam” diyen ben oğlumun büyümesini ve bu anı yaşamasını istediğim için bebeklik döneminde sünneti hiç düşünmedik.
İkinci oğlumda ise deneyimlerden bir çocuk hatta bebek için bile pipinin ne kadar değerli olduğunu görünce arkadaşlarımın da “yaptır bak çok rahat oluyor, hiçbir şey anlamıyor” referansları ile 2,5 aylıkken sünnet olayına giriştik.

Ben her ikisinde de hatalı seçimler yaptığıma inanıyorum. Neden derseniz çok fazla araştırmadan az sayıda referans ile hareket ettim. Halbuki sizin için neyin doğru olduğuna yine sizin karar vermeniz gerekiyor. O yüzden bu yazımda da şöle yapın böle yapınları bir kenara bırakarak gerçekleri özetledim. Sonrasında seçim yine sizin ve bebeğinizin olmalı.

  1. Öncelikle zaman için öncelikli karar mekanizması siz değilsiniz bunu unutmayın. Çocuğunuzun sünnetini ne zaman yaptıracağınıza karar vermek için doktorunuza danışın. Anne karnında iken sünnetin hemen doğumda yapılması gerektiğine dair örnekleri de yaşadık, biliyoruz.
  2. Uzmanlar tarafından 2-6 yaş arası çocuğun cinsel gelişimi için bu tür bir operasyonun yapılmaması öneriliyor. 2 yaşa kadar olan ki süreç sünnet için daha uygun bir zaman çünkü çocuk tuvalete gidip birebir cinsel organını görmediği için psikolojisi de en asgari düzeyde etkilenecektir.
  3. Doğumda veya doğumdan sonraki 1 hafta gibi kısa sürelerde yapılan sünnette dikiş, uyuşturma gibi yan işlemler yapılmadan sünnet sorunsuz bir şekilde yapılıyor.
  4. Bebeklik döneminde yaptırayım derseniz bu sefer sünnet mutlak dikişli yapılıyor.
  5. Sünnetteki acıyı bebeğin hissetmemesi için ise tipik bir ameliyattaki gibi sünnette de 2 farklı yöntem var. Biri lokal anestezi, diğeri ise narkoz. Lokal olanı tercih ederseniz iğne öncesi EMLA gibi cildi uyuşturan bir krem kullanmanızı tavsiye ederim. Böylece iğne vurulma anında acı hissetmiyorlar. Aynı kremi kan aldırma işlemlerinden önce de kullanabilirsiniz.
  6. Lokal anestezide kimi zaman bebeğin ya da çocuğun bir şekilde ortamdan, insanlardan korkması muhtemel ve bir süre bu korkuyu yenemeyebiliyorlar.
  7. Çocukluk dönemimde ise genellikle sünnetler artık narkoz ile yapılıyor. Narkoz ama ona narkoz demek çok doğru olmaz zira ameliyat öncesi verilen sedatif ilaçlar vardır (özellikle panik yaşayanlara verirler) onlardan veriyorlar. Rahatlıyor ve hafif uyku hali yapıyor. Doktorlar artık bu tür ilaçlar konusunda daha bilinçli, bebeğin kilo ve yaşına uygun en hafif olanı veriyorlar. Biz yetişkinler narkozdan sonra zorlanıyoruz bazen, ama çocuklar bunu daha rahat atlatıyor. Yarım saat sonra hastaneden çıkıp normal hayatına dönen çocuklarımız var.
  8. Sünnet sonrası sünnet ile hemen aynı gün kesinlikle herhangi bir organizasyon düzenlemeyin. Bebeğinizin her zamanki düzeninde sakin bir gün geçirmesini sağlayın. Aksi halde hem ister istemez yaşadığı acı hem de üzerine kalabalığın verdiği bir huzursuzluk ile daha zor bir döneme girebilirsiniz.
  9. Pipinin tam şeklini alması 1 yıl sürebiliyor, bu konuda panik yapmayın
  10. Ameliyattan 3 gün sonra yıkamaya başlıyorsunuz ve sonrasında her gün düzenli yıkayınca yara daha çabuk iyileşiyor.

About The Author

3 erkek aşığı bir çatlak mühendis anne --> https://twitter.com/gulaytayfur

One Response

Leave a Reply

Your email address will not be published.