Ben babamdan, yemek yaparken her seferinde aynı sonucu üretmenin önemli olduğunu dinleyerek öğrendim mutfak işlerini. Yeni tarif denerken mutlaka not tutmayı, hassas teraziyi elimin altından eksik etmemeyi alışkanlık haline getirdim.

Bu durumda Arda’nın yoğurdunu hazırlarken, “parmağın içinde 4-5 sn yanmadan duruyorsa”, “1 kase süte 1 tatlı kaşığı yoğurt”, “havluya sar, battaniyeye sar, kalorifer üstüne koy” şeklinde gelen tariflerin bana pek faydası olmadı. Yardıma gelen ablamızın yaptığı yoğurtlar tutarken benimkiler kesilmiş sütten ileriye gidemiyorlardı. Tabii ki bunu kendime yediremeyip, kendi anlayacağım dilden bir yoğurt tarifi buldum. Neyseki gerekli bütün malzemeler zaten evde vardı. Burdan buyrun:

Malzemeler:

– 1lt tam yağlı süt (mado’nun keçi sütünü kullandım)

– 3 yemek kaşığı mayalık yoğurt – oda sıcaklığında (rani çiftliği’nin keçi yoğurdu)

– küçük boy çelik tencere (fırına gireceğinden çelik yada cam kapaklı)

– paslanmaz çelik yemek kaşığı

– mutfak termometresi

– düşük derecelere ayarlanıp çalışabilen bir fırın (eğer dijital göstergesi yoksa, yemek termometresi ile birkaç deneme yaparak doğru sıcaklık ayarını bulabilirsiniz)

Yapılışı:

-Önce tenceryi su ile doldurup, içine kullanacağınız çelik kaşığıve mutfak termometresini koyup 5 dakika kaynatın. Süte, yoğurda değecek malzemelerinizi sterilize etmiş oluyorsunuz böylece.

– Tencereyi boşaltıp, 1 litre sütü 85 dereceye kadar ısıtın.  Sütün yanmaması ve taşmaması için daha fazla ıstmayın.

– Altını kapatıp 40 ila 45 dereceye kadar soğumasını bekleyin. Eğer tam yağlı bir süt kullandıysanız, soğuma sırasında sütün üzerinde kaymak oluşacaktır; ara sıra karıştırın ki sütün içine geri katılsın.

– İyice çırpılmış, topaksız 3 yemek kaşığı hazır yoğudu ılık sütün içine iyice karıştırın.

– Tencerenin kapağını kapatıp, önceden 43 dereceye ayarlayıp ısıttığınız fırında 8-10 saat (1 gece) sıcak tutun.

– Sürenin sonunda yoğurdunuzun oda sıcaklığına gelmesini bekleyip, buz dolabına aktarın ve her seferinde temiz bir kaşık kullanarak afiyetle tüketin.

 

Eğer yoğurdun suyu ayrılırsa bunu döküp daha katı bir yoğurt, yada içine geri karıştırıp ayran kıvamında bir yoğurt elde edebilirsiniz (ama unutmayın, o ayrışan bulanık renkli su da aslında çok besleyici).

Evet, ev yapımı yoğurdunuzun bu kadar cıvık olması normal. Marketlerde satılan kıvamda yoğurt elde etmek istiyorsanız:

–          Yoğurdu bir tülbent ile büyük bir eleğin içine koyup, süzebilirsiniz,

–          Sütü ısıtırken süt tozu ekleyerek katı madde oranını artırabilirsiniz

–          Sütü daha uzun süre ısıtıp, hatta karıştırarak kaynatıp buharlaşma ile sıvı miktarının azalmasını (yani katı madde oranının artmasını) sağlayabilirsiniz.

Ama eğer yoğurdu bebek için yapıyorsanız, bırakın cıvık kalsın 🙂

 

2 Responses

 1. uğur

  merhaba vermiş olduğunuz tarif için teşekkür ederim .
  Bende evde severek yoğurt yapmaktayım ilk defa keçi sütünden yoğurt yapmayı planlıyorum
  1ltr süt için kaç gram veya mltr maya kullanmak gerekiyor veya kullamış olduğunuz 3 yemek kaşığı maya ölçüsükaç Gram veya MLtr ye tekabül etmektedir.
  iyi günler dileği ile

  Cevapla

Leave a Reply

Your email address will not be published.