Doktorumuz 6. ayda ek besinlere başlarken çeşitli bilgiler içeren bir doküman vermisti. Burada, kuru kayısının özellikle demir açısından zengin, çok faydalı bir meyve olduğunu ve bebeklere rahatlıkla verilebileceğini okumuştum.  Ben de ek gıdaya geçtiğimizden beri akşamdan 2 kuru kayısı ıslatıyorum, sabaha yumuşamış oluyor, kabukları kolayca soyuluyor. Kuru kayısıyı mutlaka organik alıyorum. Organik almasanız bile rengi açık sarı olanları değil koyu olanları tercih etmenizi öneririm. Kayısının yumuşak iç kısmını çatalla eziyorum, elmanın büyüklüğüne göre ya bir bütün ya da yarım elmayı da rendeleyip suyuyla birlikte kayısıya karıştırıyorum …

Alaz çok severek yiyor bu meyve kokteylini.

İsterseniz kuru kayısıyı mevsime gore istediğiniz başka meyvelerle de karıştırabilirsiniz. Yaş kayısı çıktığından beri zaman zaman yaş kayısıyla kuru kayısıyı da karıştırdığım oluyor.

1 yaşından önce bebeklere kaynatılmış su vermek gerekiyor. O yüzden kayısıları kaynamış suda bekletiyorum. Böylece ertesi gün istenirse kayısı suyu olarak da bebeğinize içirebilirsiniz ya da hazırlayacağınız kaşık mamasına veya bebek muhallebisine su yerine kayısı suyunu kullanabilirsiniz.

Ben akşamüstü 6-6.30 gibi kayısı suyu ile yulaflı kaşık maması ya da Bebek muhallebisi hazırlıyorum, icine de yarım armut ya da elma rendeliyorum (sabah elma verdiysem akşam armut veriyorum) diğer yarıyı da Alaz’in eline tutuşturuyorum. Hem kaşık maması ya da muhallebi lezzetleniyor hem de kayısı suyu boşa gitmiyor. Alaz da elindeki armutla bir yandan dişlerini kaşıyarak rahatlıyor bir yandan da yemek yeme aktivitesine katılmış oluyor. Tabi armut sık sık elinden kayıyor ama napalım…Yemek sonunda o meyveli minik ellerini bana uzatıp galiba Alaz da beni beslemek istiyor. Ben de bu öneriyi geri çevirmeyip, minik meyveli parmakları yiyorum tabii.

Son bir not:  Bebeğiniz büyüdükçe bu meyve kokteylini yiyebildiği kuru yemişlerle ya da yaratıcılığınızı konuşturarak geliştirebilirsiniz.

Afiyet olsun!

2 Responses

  1. Nilay

    bu harika bir tarif. Diş çıkarma iştahsızlığı nedeni ile yemek yemeyen Demir’e sen tarifi verdiğinden beri yedirebildiğim tek şey. sağol varol, her seferinde kulaklarını çınlatıyorum.

    Cevapla
  2. Gülay Tayfur

    Meltem bu tarif süper oldu valla. Ben kayısıları ıslattığım suyu yani aslında kayısı suyunu Emre’ye içiriyorum meyve suyu diye. Bi taşla 2 oğluş yani 🙂

    Cevapla

Leave a Reply

Your email address will not be published.