Arda ile bir seneyi devirdik. Geçtiğimiz yıl boyunca emme, uyuma, yeme düzenindeki tüm değişikliklere rağmen sabit kalan bir tek şey oldu: Akşam banyoları.

15 günlükken Arda’nın göbeği düştü ve Asude Ebe ilk banyomuzda yardım etmek için evimize geldi. Kendi odasında, taşıma suyla doldurduğumuz büyük bir leğenin içinde bağıra bağıra tanıştı suyla. İlk birkaç banyodan sonra hem Arda alıştı, hem de bana bir güven geldi ki sanırım bunu da hissedip iyice rahatladı ufaklık. Küvetin doldurulması, Arda’nın yıkanması, küvetin boşaltılması derken iki kişilik bir ritüel haline geldi bu. Gece saat 11-12 gibi yıkanan Arda, banyosunun üzerine 5-6 saat deliksiz uyumaya başladı.

İkinci ayın sonlarında bu saati daha erkene çekmek istedim fakat Ömer’in o dönemki yoğun iş temposu yüzünden tek başıma yürütebileceğim bir yöntem gerekiyordu. Böylece Arda ikinci ayından yaklaşık beşinci ayına kadar lavaboda yıkandı (yalak gibi bir lavabomuz olmasının hayrını gördüm). Doldur boşalt dert olmadığı gibi, bebeği, suyu, havluyu tek başıma idare edebiliyordum.

Beşinci ay civarı Arda lavaboya sığmamaya başlayınca, bu sefer de küvetini klozetin üzerine yerleştirerek yıkamaya başladım ki hala böyle devam ediyoruz.

Gelelim işin püf noktalarına:

– Banyo için gereken bütün malzemeleri önceden toplayın. Her şey bebeğinizi elinizden bırakmadan uzanabileceğiniz mesafede olsun.

– Sadece bebek küvetine kaydırmaz yetmez, yere de en azından bir havlu atın ki banyo sırasında su sıçrarsa bir kaza olmasın.

– Bebek küvetini tıpalı aldıysanız, açık klozetin üzerine yerleştirdiğinizde sadece tıpasını çekerek boşaltmak çok kolay oluyor.

– Kış aylarında bebeğin havlusu siz onu yıkarken kalorifer üzerinde biraz ısınsın.

– Yine kış aylarında mümkünse bebeğin yıkanacağı ve sonrasında yatacağı odaları bir ısıtıcı ile azıcık ısıtın. Seyyar bir ısıtıcınız yoksa, banyonun kapısını kapatıp, 1-2 dakika sıcak suyu akıtmak da epey işe yarıyor.

– Ben bebek küvetini 7-8 cm derinliğinde,  37-38 derece ısısında su ile doldurduktan sonra, bir kenarda da irice bir tası musluktan akan en sıcak su ile doldurup el altında bulunduruyorum. Küvetteki su soğudukça bu sıcak sudan azar azar ekleyip, bir yandan sıcaklığını ayarlıyorum, bir yandan da yine azar azar boşaltıp su seviyesini sabit tutuyorum. Böylece Arda isterse 15 dakika küvette oynasın, soğuk suyun içinde üşümüyor.

– Eğer gün içinde zorlu bir mama saati geçirmediysek şampuan kullanmıyorum. Arda suyun içinde 10-15 dakika oynuyor, azıcık bebe yağı ile ovalanıp çıkıyor. Şampuanı haftada bir ve mutlaka banyo süresinin en sonunda yapıyorum (ıslak kafa ile fazla durmasın diye). Merak etmeyin, kokmuyor, bitlenmiyor.

– İlk aylarda bebeğin ensesini bileğiniz ile dirseğiniz arasına yaslayıp, avucunuza denk gelen kolunu hafifçe kavrayıp,  küvetin içine yatırarak (tabii ki tamamen değil) yıkamak çok rahat oluyor. 6-7 ay civarı bebeğiniz kendi kendine oturabilmeye başladığında, oturmasına izin verip sırtını sadece hafifçe destekleyerek yıkayabilirsiniz. 10 ay civarında ise artık ayağa kalkmak isteyecektir. Panik yapmayın, inatlaşmayın ve bebeği oturmaya zorlamayın. Banyo zamanı ile ilgili negatif duygular edinmesine izin vermeyin. Eğer oyuncaklarla oturmaya teşvik edemiyorsanız o gün banyosunu kısa kesin. Bir süre sonra ayağa kalkmak sıradanlaşınca, yeniden oturarak oyuncaklarıyla ilgilenmeye geri dönecektir.

– Oynarken illa ki azıcık su yutacaktır. Endişelenmeyin, bir şey olmaz.

Yazının başında dediğim gibi, Arda’yı 10 aydır her akşam yıkıyorum ve çoğunlukla da bu işi yalnız yapıyorum. Evde aile fertleri olsa bile genellikle banyo zamanı Arda ile benim özel zamanımız olarak görülüyor ve hazırlığa yardımcı olsalar da banyo da baş başa kalıyoruz. Hatta gün içinde Arda ile beraber geçirdiğimiz en tatlı, keyifli, huzurlu zaman kesinlikle banyo saatimiz. Ayrıca akşam rutininin oturması ve gece uykularının düzene girmesinde banyonun önemini ne kadar anlatsam az.

Ne olur çekinmeyin, korkmayın, üşenmeyin, her akşam bebeğinizi 5 dakika bile olsa “yıkayın”.

Ve her ne olursa olsun, gözünüzü suyun içindeki bebekten kesinlikle ayırmayın. Bebeğinizin banyodaki güvenliğinin tek garantisi sizin dikkatiniz.

About The Author

Çiçeği burnunda anne, Mühendis bozması, Maymun iştahlı girişimci

Leave a Reply

Your email address will not be published.