Emre ek besine başladığından beri hep iştahsız bir dönem geçirdi. Önce annem TV yi keşfetti ve 3,5-4 yaşına kadar ki dönem Emre’ye TV karşısında yemek yedirmekle geçti. Dışarıda isek te birimiz iPhone’dan bi şeyler izlettirmeye çalışıyor diğerimiz de kaşığı tıkıyorduk. Yiyordu ama televizyon büyüme çağındaki çocukta kesinlikle minimum kullanılmalı. Ki bunu başka bir yazımızda detayları ile paylaşacağız.

Sonra ne oldu? Kerem geldi ve ben doğum iznindeydim. Anne evde olunca olaya daha hakim ve soğukkanlı oluyor. Eşim bazen takılıyordu bana “benden daha diktatör oldun” diye. Önce TV karşısında yemek yeme alışkanlığını bitirdik. Sonra da yemeğin anne isteği ile değil de çocuk isteği ile olmasına geçtik. Yemek için teklif her zaman oldu ama ısrar –mümkün olduğunca, arada geriye dönüp kendimi yine hadi şimdi de benim için diye bulabiliyorum :)- olmadı. Şimdilerde Emre acıktım diyor, doydum diyince biz tamam diyoruz bakıyorum arada tabağını sıyırıyor bile.

Tam bunu yazayım derken, montessori grubunda iştahsızlık ile alakadar güzel öneriler geldi. Kendiminkileri de katarak derlemeye çalıştım. Buyurun sorunun deneyimli anneden çözümüne.

  • Özellikle bu konu çocuğun yanında konuşulup pekiştirilmemeli. (yani anne baba yanında yemiyor, bak anne baba ne kadar çok üzülüyor gibi)
  • Yine basit olarak ilk öneri böyle durumlarda ailenin tepkisi soğukkanlı olunması gerektiğidir, onlar bunu ne kadar problem haline getirirse çocuk da  o kadar direnir.
  • Yemek istemiyorsa şefkatle “tamam , ne zaman acıktığını sen daha iyi bilirsin, karnın acıktığında haber verirsin” deyip bir sonraki öğüne kadar bir daha sorulmamalı
  • Günün farklı bir saatinde hala yemek istemiyorsa kısaca “canının çektiği özel bir şey var mı” diye sorabilir. Yoksa anne “tamam , karnın acıktığında haber verirsin “deyip arkasını dönmeli ve işine bakmalı. Akşam hala yemek talep etmiyorsa sevdiği bir yemeği yapar ve davet etmez. Gözü sofradaysa “bugün seninle yerde piknik yapalım mı / Evcilik köşende beni misafir eder misin? / Bana yemek servisini bu sefer sen yapar mısın vb. “diye öneriler getirebilir.
  • Çocuklar yağ stokludur, yetişkinlerden daha dayanıklıdırlar. Bu anlamda paniklenmemeli.

About The Author

3 erkek aşığı bir çatlak mühendis anne --> https://twitter.com/gulaytayfur

One Response

Leave a Reply

Your email address will not be published.