Bu ıhlamur çayı tarifini sevgili arkadaşım Müge’den çırptım. Nerdeyse her sabah küçük cezvede kaynatıyoruz. 1/2 bardak kadarını Kerem’in sabah kahvaltısına katıyorum, 1/2 bardak da yanında içiyor. Kalan 1 bardak ıhlamuru da bi kaşık dolusu balla tatlandırıp Emre’ye içiriyorum.

Yapımı çok basit.

Ihlamuru bizim marketten alıyorum. Green Life diye bi marka. Bolca çiçekli. Bi keresinde İpek Hanım’ın çiftliğinden de getirtmiştim. O da güzeldi. Migros’ta satılan bi marka da var, adını hatırlayamadım ama ondan uzak durun derim. Baya acı oluyor nedense. Sanırım çiçeği az, yaprağı çok, o etkiliyor olabilir. Siz de satın alırken bol çiçekli mi kontrol edersiniz.

Yine Green Life’ın kabuk tarçını da var.

E dolapta elma da eksik olmuyor maşallah.

Bu muhteşem üçlüyü (biraz ıhlamur, 1 kabuk tarçın, elmanın da kabuğunu kalınca soyup) cezveye ekliyorum. Suyunu da katıp kaynatıyorum. Kaynadıktan sonra en fazla 1 dk kadar daha ocakta duruyor. Ve ıhlamur çayınız hazır.

Suyu bitince bu güzel karışımı dökmeyin. Dışarda bozulmaması için cezve soğuduktan sonra buzdolabına kaldırırsanız toplamda 3 gün kadar tüketebiliyorsunuz.

Biz tüm aile keyifle içiyoruz. Umarım sizin de hoşunuza gider.

Afiyet olsun!

Leave a Reply

Your email address will not be published.