Onca bebek arabası arasından hangisini almalıyım derseniz kimse size sizi bilmeden cevap veremez. Önemli olan kullanışlı ve çık bir bebek arabası almak değil sizin için en iyisini almak. Öteki türlü tonla para verdiğiniz bebek arabası asansörünüze sığmazsa bu sizin için tam bir felaket demek.

1.500-2.000 TL arası “travel system” arabalardan Stokke xplory, Buggaboo chameleon ve concord neo genelde muhteşem görünmelerinin yanında, iskeletleri çok ağır, üzerlerine takılan ana kucakları da tek satılanlara kıyasla yine ağır. Ana kucağı/araba koltuğu olarak en hafif/rahat maxi-cosi cabriofix’i bulduk (bunun arabaya takılan isofix’ine bir sonraki 1-3 yaş koltuğu da oluyormuş, ama alacaksanız bir daha sorun) Bir de, cabriofix, çoğu markanın iskeletlerine adaptörle takılabiliyor, yani travel system yerine, cabriofix + başka bir araba da seçebiliyorsunuz.

Güzel, şık bir araba ile rahat ediyorsunuz ve 1.500-2.000 TL ye araba bakmaya başlayınca maalesef insana normal gelmeye başlıyor.

İhtiyaca göre karar vermek gerekiyor. Yani, eğer durumunuz,

  •  Her gün bebekle yürüyüşe çıkacağım ama çevrede yürüyecek yer yok,  arabayla gideceğiz ise hafif olanları ve kolay açılıp kapananları,  inglesina zippy, chicco
  • Arabamın bagajı küçük ise katlanınca küçücük olanları, inglesina zippy, quinny sennz
  • Yürüyüşe çıkacağım ama çevre yollar biraz engebeli ise bebeğin konforu açısından büyük tekerlekli olanları, quinny buzz 3, 4, bugaboo
  • Her gün çıkacağım ve evden direkt yürüyüşe başlayacağım ise hem hafif hem de büyük tekerli olanları, sadece joker’de satılan bebeconfort elea (ben bunu aldım)
  • Babaların uzay çağına uygun araba talebi varsa, onun tatmini için de quinny zapp extra vb acayip görünümlü arabaları tercih etmek gerekiyor, diye gördüm.

Bunların hepsine 6-9 aya kadar ana kucağı ile sonrasında arabayla birlikte satılan koltuk (oto koltuğu olmuyor, onu ayrı almak gerekiyor) ile devam edebiliyorsunuz.

Inglesina, quinny ve bugaboo genelde en pahalı kategori. Chicco ve bebeconfort ise orta kategori.

Bir de fiyatlar ana kucağından sonra geçeceğiniz koltuğun özelliklerine göre de değişiyor. Örneğin, kimisi tam yatak gibi dümdüz olana kadar yatıyor, kimisi anneye dönük de takılabiliyor, kimisi hop diye katlanıyor vb.

Bugaboo kullanan herkes çok memnun. Kraft kullanan bir arkadaşım ise keşke daha çok para verseymişim, gibi bir laf etti. 3 tekerleklilerin denge sorunu iddia edenlerle karşılaştım, ben birkaç tanesine sağlı sollu darbe gönderdim ama devrilmiyorlar.

Gelelim çocuklu arkadaş tavsiyelerine, Herkes “ilk etapta arabayı boş ver, ödünç al, 5-6 aylık olduğunda baston araba alırsın” dedi. Genel yorum, büyük arabaların katlandıklarında o kadar da az yer kaplamadığı ve araba bagajına kaldırırken insanı üzdüğü, tek elle kolay açılıp kapanmadığı yönünde. Bebek içinde rahat edebilir boya geldiğinde hepsi birer baston araba edinip, eski büyükleri de kalabalık yapıyor diye elden çıkarmışlar…

Baston/hafif araba olarak da MacLaren’den pek şaşmıyorlar.

Maclaren puset, 2 kilodan biraz fazla. Emre 4 yaşına geldi ama Gülay hala kullanıyor, çok rahat buluyor. Eğer gezeceğiniz yerler alışveriş merkezi dışında sokak, yol vs ise bunlar süper oluyor. Zira hafif olduğundan çok kolay manevra yapıyorsunuz. Diğeri tam anlamıyla salon arabası:)

Ama araba için de koltuk gerek. Sade puset le olmuyor.

E-bebek ve joker.com.tr’de ürünleri güzel gösteriyor, videoları var, hatta ürünlerin kendi orijinal siteleri de karar vermede yardımcı oluyor.

Sonuçta, Kerem, quinny&maxi-cosi, Arda mclaren, Almila chicco, Ceren bebe confort elea, Demir bugaboo, Teo mclaren ve Alaz Stokke tercih etti.

Leave a Reply

Your email address will not be published.