Selamlar,

Bugün daha önce duyurusunu yaptığım İDA’daki hamile ve emzirme eğitime katıldım. Konuşmacı Joan Levy idi. Sevgili Hakan Çoker ve Neşe Karabekir deneyimlerini de katarak ekibe çevirilerini yaptılar.

Agirligini emzirme konusunda egitimler vermekle sorumlu olan kisilerin katildigi grupta 1 hamile arkadasim ve bir de 2 melek annesi ben emzirmenin iyi ve kötü yönlenirini konuşarak etkinliğe başladık.

Toplamda 2 saat süren etkinlikte en tatmin edici nokta soru-cevap sorulara verilen net, tatmin edici yanıtlardı. Ben de burada sizinle bu soru-cevapları paylaşmak istiyorum

Bebek midesi büyüklüğü ne kadardır?

Sütüm yetmeyecek, sütüm çok az diye kaygılandığımız yeni doğan bebeğimizin midesi orta boyda bir bilye büyüklüğünde. Doğduktan 3 gün sonra bu 1 ceviz büyüklüğüne geliyor. 10. günde ise 1 yumurta büyüklüğünde

Doğum sonrası anne sütünü arttırmak için hamileyken yapılabilinecek yöntemler var mıdır?

Hamileliğin 37.haftasında göğsünüzü elle sağabilirsiniz. Bunu yaparken meme ucunda kahverengi bölgenin hemen sonundan tutarak elimizle göğsümüzü bastırarak süt sağma modelini taklit ediyoruz. Kesinlikle geriden ileriye doğru çekerek bir işlem yapılmamalı.

Süt sağma makinelerinin farkı nedir?

Hastane tipi süt sağma makineleri ile süt sağılırken aynı zamanda süt arttırımı da sağlanır. Diğer ev tipi ürünlerde ise sadece o anlık memedeki süt sağılır.

Hangi süt sağma makinesini almalıyım?

Doğum öncesi süt sağma makinesi alınmasını önermiyorum. Çünki size hangi makinenin uygun olduğunu bilemeyiz. En doğru zaman doğum sonrası olaşacak gereksinime göre bir ürün tedarik etmek.

Kimi zaman annede bir göğüs ile diğer göğüs arasında süt üretimi farklı oluyor. Nedeni nedir, az olan göğüsteki sütü artırmak için ne yapmalı?

Bunun bir çözümü yok. Nasıl ki 2 elimiz arasında belirgin farklılıklar varsa bu da gayet doğal bir süreç ve işi akışına bırakmak gerek.

0-6 ay emzirmede anne sütünün bebek için yetip yetmedigini anlamak kolay. Peki 6-12 aylık dönemde bebek ek besinleri alırken anne sütü ne kadar olmalı? İnek veya keçi sütüne kadar geçecek bu dönemde bebek biberon mama ile takviye edilmeli midir?

Hiç gerek yok. Bebek zaten ek gıda takviyesine başlamış durumda. Bu dönemde anne sütü ile ne kadar uzun devam edilirse yeterlidir.

Özellikle erken lohusalık döneminde göğüsler şiş ve hassas olabiliyor. Çözümü ne olabilir?

Göğüs şiş ve süt geliyorsa sıcak olarak ile en geriden ileriye doğru masaj yapılmalı. Ancak göğüs şiş ve süt gelmiyorsa kesinlikle sıcak uygulanmamalı, soğuk kompressler ile masaj yapmalı

Hassas meme uçları için ne önerirsiniz?

En etkili ürün jel pedler. Amerika’da yoğun olarak kullanıyoruz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.