Ah Gaz Sancıları, ah uzun uzun ağlamalar; ah uykusuz geceler. Demir doğduktan sonra ki 3 ayımız gazlı günler ve geceler ile geçti. Şimdi 9 ayımızı geçtik düşünüyorum da ben de Demirle birlikte bol bol ağlıyordum. O kadar çok ve gür sesle ağlıyordu ki bir gün site etrafında dolaşırken yoldan geçen biri yoksa çok ağlayan bebek bu mu diye sormuştu. O günler hiç geçmeyecek zannediyordum. o kadar çok ağlıyordu ki her seferinde aman allahım hasta mı yoksa diye düşünmekten kendimi alamıyordum.

şimdi gazlı bebeği olanlara bizim yaşadıklarımızdan sonra neler tavsiye edebilirim :

* Yediklerinize dikkat edin özellikle kuruyemişler çok gaz yapıyor.

* Bol bol dut kompostosu tüketin hem gaza iyi geliyor hem sütü artırıyor.

* Humana vb süt artırıcı çaylar kesinlikle gaz yapıyor en azından bende yaptı.

* Fisher – Price titreşimli ana kucağı bize çok gelmişti. Bir aylıktan itibaren kullandık. Demir’in ağlama krizlerinde üzerinde uyuduğunu bilirim.

* Kimyon çayı tüketin. Sonradan öğrendiğim bir yöntem ama işe yaramıştı. 2 çay kaşığı toz kimyona sıcak su döküp süzüp içtim iyi de geldi. Tadını sevmeyenler olabilir 🙂

* Milupa’nın rezene çayını kullanmıştık mucize beklemeyin ama biraz iyi geliyor gibi.

* Yüzüstü çevirip sırtına küçük ritmik pat patlar rahatlatıyor.

* Demir omzumda dans etmekten ya da dolaşmaktan çok keyif alırdı.

* Gaz için önerilen şurup vb ilaçlardan ikisini denedim ama kesinlikle bu ilaçların gaz şiddetini daha da artırdığını düünüyorum. Bebeğinize yazık denemeyin.

* Huzurlu sakin olun, bebeğiniz ağlarken sakin olmak çok zor kesinlikle ama geçeceğini düşünün.

Daha bir sürü yöntem var istediğinizi uygulayabilirsiniz. Masaj Yapmak, yağ ile ovmak, ılık banyo, karnına ılık havlu koymak, ayakta, battaniye de sallamak  vb gibi. yüzde yüz çozumler olmasa da ise yarayanlar oluyor. Hepsini nerdeyse denedim. Ama çok önemli ve yüz de yüz etkili bir yöntem var 🙂

SABIR – SABIR – SABIR

Merak etmeyin hepsi geçiyor ve gün aydınlanıyor.

Demir 6 aylık olduğunda gaz sancılarından eser kalmamıştı.

Bir tek bugün sling kullandığım için keşke o dönemlerde bir sling wrap alsaydım diye düşünüyorum.Anne göğsü ile yakın temasta olan bebekler kesinlikle daha huzurlu sakin oluyorlar.

5 Responses

 1. Gülay

  Ben her iki oğlumda da 15. günlerinden itibaren yüzüstü yatırmaya başladım. Gazlarını kendi kendilerine çıkardılar çok şükür. Öneririm 🙂

  Cevapla
  • Nilay

   Ah bu konuda ben Annemi dinlemedim. bana söyleyip durdu. ama hani doktorlar aman sakın yüzüstü yatırmayın diyor ya bende doktoru dinlemiştim. Tabiki acemilik. Şimdiki aklım olsa ilk günden yüzüstü yatırırım 🙂

   Cevapla
 2. ayşenur

  Benim önerim hem anne hem de bebeğin ayakları ve hatta bacakları sıcak tutulmalı, uzun konçlu bir çorap (mevsim yaz bile olsa) çok işe yarar.Büyüklerde bile denenmiştir.Karın sancınız olduğunda ayaklarınıza sıcak bir çorap giymeyi ihmal etmeyin.Beslenme esnasında hava yutulmaması, bitiminde 5-10 dakika bekleyip gazın çıkarılması da yararlı olmakta.

  Cevapla
  • Nilay

   evet evet minik sıcak su torbalarından alıp içine ılık su koyup Demir’in ayaklarının altına koymuşluğumuz var kesinlikle iyi geliyor.

   Cevapla
  • Yasemin

   Doğru söylüyorsun, Haziran ayında bizim ufaklığa çorap giydirip, sıcak su torbasıyla biz de uğraştık. Bir diğer yöntem de minicik el havlularını ütüyle ılıtıp ayaklarına ve karnına koymak. Seri üretim bandı gibi ütüle-ısıt-değiştir yaparak bir saat geçirdiğimizi hatırladım şimdi.

   Cevapla

Leave a Reply

Your email address will not be published.