Doğal doğum grubuna çok güzel bir doğum hikayesi geldi. Annenin bu güzel deneyimini noktasına virgülüne karışmadan sizinle paylaşmak istedim.

“10 Haziran Pazar günü güzel kızımız Eylül’e harika bir doğal doğumla kavuştuk. Her şey planladığımız gibi gitti hayalimizdeki doğumu gerçekleştirmiş olduk.

İşte detaylar: Cumartesi sabahı 4 gibi dalgalar gelmeye başladı.ama ben onları hazırlık kasılmaları sandım;)) Beni hiç zorlamıyorlardı. Murat’ı hiç uyandırmadım bile. 9 buçukta ben uyandım.10 buçukta Murat uyandı.güzelce kahvaltımızı ettik. Ondan sonra ona bir şeyler hissettiğimi söyledim. Saat tutmaya başladık. Düzensiz kasılmalarım vardı.zaten 2 buçukta da doktorumuzla randevumuz vardı.doktor muayene sonucunda doğumun başlamış olduğunu 2 cm açılmam olduğunu söyledi. Ama hiç telaş yapmamamızı eve gidip dinlenmemizi doğumun bugün yarın 3 gün sonra bile olabileceğini söyledi. Ben ise içten içe o akşam doğuracağımı hissediyordum. Zaten kızıma da bir gün öncesinde artık tamamen hazır olduğumu gelebileceğini söylemiştim.hemen dinledi annesini;)) Eve döndük hastaneye götüreceğimiz her şeyi (pilates topumuz, eğitim notlarımız dahil) hazırladık. Akşam kız kardeşimin oğlunun doğum günü partisi vardı bir yandan da oraya hazırlanıyoruz ben kek ve çikolata topları yapıyorum.saat 6 da dalgalar 7- 8 dakikada bir gelmeye başlayınca doktorumuzla konuşup hastaneye gitmeye karar verdik.yolda dalgaların arası biraz açılmaya başladı. Evde her şey daha hızlı gidiyordu oysa ki.hastaneye varıp NST çektirdik. O ilk ve son NST m oldu diyebilirim.ondan sonra sadece 10 ve 5 dk lık bebeğin kalp atışlarını dinlemek için bağlandım.NST yi çektirdikten sonra hastaneye yatmadan çıkıp dolaşalım dedik zaten doktorumuz ve doulamızda henüz gelmemişti.çıkıp 1 saat kadar hastane etrafında yürüyüş yaptık. Sonra odamıza geçip doulamızla çalışmalara başladık.dalgalar gelince pozisyon alıp dalgayı atlatıp sonra normal yaşama devam ediyorduk. Masajlar yaptık, duşa girdik, pilates topuyla çalıştık. Dalgaları atlatmak hiçte zor değildi. Zaten geldiği gibi gidiyordu.10 gibi suyum geldi. Doktor 11 buçuk gibi muayene ettiğinde tam açıklığa ulaştığımı söyledi. Hepimiz doktorum bile çok şaşırmıştı. Bu kadar çabuk ilerleyeceğini düşünmemiştik. Ve benim aklımdan epiduralin e si bile geçmemişti ki doğum öncesinde doktoruma açık bir kapı bırakmıştım epidural ihtiyacı hissedersem alabileceğimi bu konuda çok katı olmadığımı söylemiştim. Çünkü neler yaşayacağımı tam kestiremediğim için biraz korkuyordum. Doğumhaneye yürüyerek indim;)) Yarım saat kırk dakika arasında da kızımı kucağıma aldım.

Detaylara inecek olursak, hastaneyle önceden konuşup doğum sürecinde benim isteklerime saygılı olacakları garantisini ve güvenini aldım ki dalgalar sırasında aynı evimdeymiş gibi rahat ettim. Kimse gereksiz yere odama girmedi. Odada doğum koçum ve eşimle beraber çok güzel atlattık dalgaları gereksiz yere muayene edilmedim. NST ye bağlanmadım, lavman, suni sancı hiçbiri teklif edilmedi. Hatta odamda hemşire görmedim desem yeridir. Tamamen kendimle ve kızımla iç içeydim. Doğumhane de doktorum sayesinde tam istediğimiz bir ortama dönüştürüldü  Loş ortam.sıcaklık mükemmel. Beni rahatsız edecek konuşmalar gürültüler insan kalabalığı yoktu. Hatta çocuk doktoru Eylül doğduktan ben onu kucağıma aldıktan sonra geldi. Hemen kontrolleri hızlıca yapılıp tekrar kucağıma verildi. Göbek kordonumuz akım durduktan sonra kesildi. Ben hemen emzirdim kızımı. O da bu işin ustasıymış gibi gayet güzel yapıştı mememe;)) Kucağıma verildiği o ilk anı unutamıyorum.ıslak yumuşacık küçücüktü kızım.doğumun her anı önceden planladığım şekilde gitti hiçbir olumsuzluk yaşamadım.çok kolay bir doğum oldu benimkisi. Dalgaları aşmak hiçte zor değildi. Hiç canım yanmadı arkadaşlar. Kızımla aramdaki iletişim hiç kopmadı. Doğumun öncesinde doğum anında ve sonrasında aramızda mükemmel bir iletişim vardı. Kızımla beraber çalıştık.

Son olarak şunu söylemek istiyorum.37.haftada doktorumu değiştirip kendime tamamen yeni bir ekip oluşturdum(yeni doktor, yeni hastane ve doğum koçu). Planladığım doğumdan vazgeçmedim. Ve ödülü çok güzel oldu. Harika bir doğum yaşadım. Korkulacak hiçbir şey yok kendinizi hazırladığınızda her şeyin bilincinde olduğunuzda her şey çok güzel. Bugün tekrar doğum yapabilirim.

İstanbul doğum akademisine, Hakan beye ve Neşe hanıma çok teşekkür ediyorum. Beni ve eşimi bu kadar iyi hazırlayıp bu kadar bilinçli hale gelmemize katkı sağladıkları için. Doğumun korkulacak bir şey değil yaşanması gereken mükemmel bir deneyim olduğunu bize öğrettikleri için.”

Nevra…

Leave a Reply

Your email address will not be published.