Emre’nin acıktımm makarna istiyorum ama anane makarnasııı çığlıklarına dayanamayan annem 20dk içinde ev yapımı yumurtalı doğal makarna yapıverdi.

Nasıl mı?

Çok acıkan çocuğunuza hemen 1 porsiyonluk ev makarnası için

Malzemeler;

 • 1 Yumurta
 • 1/2 çay kaşığı tuz
 • Un

Un miktarını hamurun sertliğine göre ayarlıyorsunuz. Kulak memesi kıvamında mı yani soruma annecim yooo çok daha sert cevabını verdi.

Tarifi;

Tüm malzemeleri karıştırıp hamuru yoğuruyorsunuz. Sonra un serpe serpe oklava ile açmaya başlıyorsunuz. Hamur iyice açıldıktan sonra tekrar unlarıp oklavaya sarıyorsunuz. Oklava üzerinde iken boydan hamur kesiliyor. bu sayede dikdörtgen parçalar elde etmiş oluyorsunuz. Sonra bunları boyuna keserek ince şeritler elde ediliyor. Tekrar unlayıp harmanlamak gerek. Sonra da süzgeçte ununu dökdükten sonra gerisi tipik makarna haşlama süreci.  Sadece taze hamur olduğu için öle 10 dk falan değil hemen 5 dk kaynatıyorsunuz. Mis gibi tereyağı ile de kavurduktan sonraaa ev yapımı yumurtalı doğal makarnanız hazır.

Resimlerle tarifi;

2 Responses

 1. Meltem

  süpersiniz, ellerinize sağlık. bu kıymentli makarnanın bence suyunu da dökmemeli

  Cevapla
 2. Selda

  Merhaba,

  Elinize sağlık süper bir tarif. Ufak bir ekleme ile tarif biraz daha besleyici hale gelebilir.
  Buharda yumuşatılmış ıspanaklar daha sonra rondodan geçirilerek hamura karıştırılabilir ve böylece taze ıspanaklı bir makarna yapılabilir.

  Sevgiler 🙂

  Cevapla

Leave a Reply

Your email address will not be published.