Herkesin çeşit çeşit doğum hikayesi var. Herkesin ki kendine özel. Doğum öncesi gittiğimiz Doğum kursunda doğum yöntemleri hakkında bilgilenmiştik. Ama Hakan Çoker hepimize önemli olanın doğum şekli olmadığını önemli olanın sağlıklı anne – sağlıklı bebek olduğunu öğretmişti. Yani doğal doğum yapacam diye kasmayın, kendinizi ve bebeğinizi tehlikeye atmayın herşeyi akışına bırakın diye aklımıza yerleştirdi.

Hamilelik sürecimde evet kurslara gittim, yoga yaptım, nefes egzersizleri çalıştım ama sanırım iş yoğunluğu ve ev taşıma telaşı ile ben nasıl doğuracağım stresini yaşamadım. Zaten o kadar çok çalıştım koşturdum ki düşünecek vaktim bile olmadı.

Bir de üstüne 38. hafta da bir sabah kalkınca suyumun gelmesiyle benim için doğum süreci başlamış oldu. yani ön kasılmalar, sancılar nasıl oluyor yaşamadım. Belki haftalar geçseydi 40 haftayı doldursaydım acaba heyecan yapar mıydım diye düşünüyorum.

Doğal Doğum

Hastaneye gittiğimizde saat 11,  Demir doğduğunda saat 15.31’di. Doğum sürecim çok hızlı olmuştu. Doğum geceyi hatta ertesi günü bulur diyen doktorum bile şaşırmıştı. Malum Demir’in telaşı aceleciliği, bekleyemezliği o zamandan belliymiş aslında. ilk muayenemde 2 cm’lik olan açıklık benim yatmamam dolaşmamla 2 saat sonrasında 7 cm olmuştu. Yani epidural isteme istememe konusunu bile sorgulayamadan, düşünemeden zaten doğum Epiduralsiz olmuştu. Hatta o kadar kısa sürede benim çok sancım var demelerime hemşireler galiba biraz nazlı hasta diye bakmışlardı.

Epiduralsiz doğumda çok acı var mı diye soranlara cevabım ise her doğum sancısı ne kadarsa o kadar acı var diyerek cevap verebilirim. Benim doğumumda herşey o kadar hızlı ilerledi ki ne olduğunu anlamadan Demir doğmuştu zaten. Her sancıyı da geçecek şimdi az kaldı diye nefes alıp vererek kendimi dunyaya kapatarak geçirmiştim.

Şimdiki aklım olsa Doğum sürecine o kadar odaklanmaz, onun yerine doğum sonrası sürece odaklanırdım. Çünkü daha doğuma 2 hafta var derken bir anda bebeğim kucağımdaydı. Uzun bir süre kendime gelmekte zorlanmıştım.

About The Author

Leave a Reply

Your email address will not be published.