Emre 4 yaş 4 aylıkken Kerem dünyaya gelmişti. Hamilelik öncesi ve hamileliğimin erken dönemlerinde Emre ile kardeş konusunda pek konuşmadık. Bu aralar Emre’nin okulundaki pedogogumuz Burcu hn’dan da destek alıyordum. Fiziksel olarak bende değişimler başladıkça dolayısı ile Emre’de bi şeyleri görüp fark etmeye başlayınca kardeş başlıklı konuşmalarımız başlamış oldu. Hamilelik sürecinde de negatif etkilenmeleri yani örneğin “seni kucağıma alamam çocuğum, karnımda kardeşim var” ya da “yorgunum, hastayım” gibi Emre’ye yansıtmadık. Bu sayede doğuma kadarki süreçte Emre’de kabullenme vardı, kıskançlık veya reddetme söz konusu bile olmadı.

Bugünlerde Çocukluk Sırrı adında bir kitap okuyorum. İş yerinden arkadaşım, çocuk yetiştirme konusunda da fikirlerini saygıyla dinlediğim sevgili Fatma hn hediye etmişti. Kardeş konusunda zamanlama ve nasıl sorularına verilen cevaplar zamanında Emre için doğru adımlar attığımıza işaret ediyordu.

Kardeşinin olacağı ne zaman söylenmeli?

Hamileliğin başında çocuğa bi kardeşinin olacağını söylemek sakıncalı. Zira 9 ay boyunca çocuk evinizdeki değişiklikleri tek tek gözlemlemiş oluyor.

Kardeş sahibi olacak çocuğun yaşının düşünülerek bu konuşmaların planlanmasında fayda var. Örneğin 3 yaş gibi çocukların en kıskanç olduğu minik ergenlik döneminde çok daha hassas olmak gerek.

Çocuğunuz kardeşi olacağını duyduktan sonra sizin bütün davranışlarınızı izleme ve evdeki bütün değişiklikleri kardeşine göre yorumlama tedirginliğinde oluyor. Dolayısı ile bu durumu çocuğunuza ne kadar geç haber verirseniz o kadar iyi olur.

Çocuk için kardeş konusunda nasıl hazırlık yapmalı?

Bebek doğmadan önce çocuğunuzun elinde tuttuğu hakları yavaş yavaş ondan uzaklaşacak olmasının tedbirlerini almalısınız. Örneğin gece yatmadan önce okuduğunuz kitaplar, bebek doğmadan evvel babaya devredilmeli.

Kerem şu an 1 yaşında. Ve 5,5 yaşındaki abisi ile kimi zaman sıkıştırmalar yaşasa da genelde güçlü ve sevgi dolu bir ilişkilerinin olduğu kesin. Ama şunu hiç unutuyorum “kardeş çocuk için kuma gibidir”. Abimiz için yaşadığı farklı hayatı sürekli kendime hatırlatarak bu süreçte ona destek olmaya çalışıyorum. Hayalimde de gün geldiğinde 2 yetişkin erkeğimin birbirine sonsuz güvenle yaşayacak olması var…

About The Author

3 erkek aşığı bir çatlak mühendis anne --> https://twitter.com/gulaytayfur

Leave a Reply

Your email address will not be published.