Özellikle kışın benim gibi sıcağı seven bir anneyseniz kaloriferlerin yanmasından dolayı evdeki nem oranı düşecek ve burun tıkanıklığı, ağız içinde kuruma gibi belirtilerle sizin olduğunuz gibi küçüğünüz de huzursuz olacaktır.

Gece bu yakınmaların olmaması ve hem bebeğiniz hem de sizin içi keyifli bir uyku geçirmeniz için bulunduğunuz ortamdaki nem oranını ayarlamanız şart.

Peki nedir bunun yöntemleri? Birincisi buhar makinesi kullanabilirsiniz. Bunlarda 2 tip bulunuyor. Biri sıcak diğeri ise soğuk buhar makinesi. Soğuk buhar makinesinin özellikle nefes açmaya yardımı daha çok olduğundan ilk bebeğimde ben bunu kullanmıştım.

Soğuk buhar makinesini nasıl kullanmalıyız? Özellikle geceleri bebeğinizin daha rahat uyuması için makineyi buharı bebeğinizin yüzüne gelecek şekilde 5dk gibi kısa bir süre ile çalıştırmalısınız.

Soğuk buhar makinesi alırken nelere dikkat etmek gerek? Ürünü satın almadan önce mutlaka çalıştırın. Kimi çok ses yapabiliyor. Bir de su haznesinin boyutu önemli. Ben o zaman Esse marka satın almıştım. Gece boyunca çalıştırsak bile suyu bitmiyordu. Aksi halde küçük hazneli bir ürün içine sürekli su doldurmak zorunda kalabileceğinizden sizin için pek efektif olmayabilir.

Buhar makinesinin dezavantajları nedir?

Birincisi bebeğin yüzüne doğru tutmanız gerektiğinden yoğun gelen buhar taneleri bir süre sonra bebeğin yatağının bir miktar ıslanmasına neden oluyor. İkinci neden ise daha önemli. Buhar makinesi ile oluşan buhar havadaki tozu ve kiri de bünyesine alarak size ulaşıyor.

Yukarıdakileri okuyunca peki nedir buhar makinesinin alternatifi diyeceksiniz. Evdeki nemin normak seviyeye gelmesi için en doğal yöntem odanın canımı ara ara kısa sürelerle de olsa bir miktar açık tutmanız. Bu sayede odadaki hava serinleyecek ve kuzularınız huzur içinde uyuyacaktr. Bu da ikinci bebeğimde denediğim doğal buhar makinesi yöntemimdi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.