Koca bir günün yorgunluğu ile işten çıkmıştım. Neyseki bitti, evde meleklerim beni bekliyor diye son bi gayret eve varmak için debelenirken telefonum çaldı. Telaşlı bir sesle “Gülah hn, Kerem’in poposu çok fena. Krem sürmek istesem de bu sefer kremi sürünce çığlık çığlığa ağlıyor” diyordu sevgili Serpil hn. Superman anne Gülay bulmalıydı çözümü. Peki tamam diye telefon kapandı önce. Ve tabiki doktorumuz arandı. Bebekte ciddi bir pişik varsa lütfen doğal olcam diye kremleri kullanmaktan sakınmayın. Kuzuların canı o kadar çok yanıyor ki bir an evvel çözmek gerek durumu.

“Desitin” dedi doktorumuz. Gerçekten de o akşam iki kere uyguladık ve sabah kalktığında kızarıklıktan eser yoktu. Bi keresinde de Emre’de bu tür bir sorun olmuştu. O zaman ki doktorumuz ise “Travazol” demişti. İkisinin de etki alanı başka başka. Bu konuda da duble deneyimli olan ben tekrar bir sorun olsa yine doktorumuza danışır neyse bunun çözümü onu uygularım açıkçası.

Peki pişik olmamak mümkün değil mi?

Biraz zor. En nihayetinde 24 saat boyunca sentetik bir malzemeyle cildi kapatıyorsunuz.

O zaman pişik ihtimali düşürülemez mi?

Evet. Ve nasıl derseniz, deneyimlere nazaran işte böyle;

  • Islak mendillerden uzak durun. Bebeğiniz ne kadarlık olursa olsun -ki ilk 6 ay asla asla- temizliğini ıslak pamuk ile yapın. Bu işlem için küçük bir kaseniz olsun. Alt değiştirmek istediğiniz zaman bu kasenize ılık su ekleyin ve pamuğu batırıp suyunu sıkarak bebeğinizi temizleyin. Hem böylece su ılık olduğu için pamuk ta ılık olacak öyle ıslak mendiller gibi serin olmayacağı için bebeğiniz ısı değişiminden de ürpermeyecektir.
  • Her kaka yaptığında suyla yıkayın. Hatta mevsim yazsa her alt değiştirmede de yıkama yapabilirsiniz
  • Bez değiştirme sürecini biraz olsun uzatın. Ki cildi nefes alsın.
  • Krem yerine doğal sızma zeytinyağı kullanın.

About The Author

3 erkek aşığı bir çatlak mühendis anne --> https://twitter.com/gulaytayfur

Leave a Reply

Your email address will not be published.