Selam,

Alaz doğmadan önce araştırmalarında bulunduğumuz İPC’nin eğitimine gitmiştim, sonra da uyku eğitimini uygulamıştım. Bi ara Feber yöntemi hakkında da yazacağım.

Gecen gün, 6. Ayı geçtiğimiz için Alaz’ı Sinem Hn.a götürdüm. Alaz’ın genel olarak gelişimini takip etmek ve bundan sonrası için öneriler almak istedim.

Çok faydası olduğunu düşünüyorum. Bana bazı önerilerde bulundu. Çok kısaca ve basitçe sizlere de yazmak istedim.

Artık hepimizin bebekleri ek gıdaya geçti. Yemek yeme olayı çocukların gelişiminde çok önemli bir süreçmiş. Özellikle özgüven gelişimi için yemek yerken mutlaka, mümkün olduğu kadar kontrolü bebeğe bırakmak gerekirmiş. Yani onun da eline bir kasık vermek, ya da önüne kendi kendine yemesi için bir şeyler koymak, döke saca da olsa tabaktan onun da yemek yemeği denemesine yardım etmek iyi olurmuş. Yere kocaman bir örtü serip, ufaklıkları rahat rahat yedirmek iyi bir fikir yani 🙂 Televizyonun karşısında yedirmek, oyun oynayarak ya da oyuncakla oyalayarak yedirmeye çalışmak yapılmaması gerekenler arasında. Bu şekilde yemeğini belki kolay yedirirsiniz ama çocuk ne yediğini ne doyduğunu anlar dedi. Aynı durum giyinirken de geçerli. Yani kolunu kendi çıkarsın, tişörtüne kafasını kendi sokmaya çalışsın gibi…tabi tüm bunlar bir günde olmayacaktır ama bu alışkanlığı kazandırmaya çalışmak…

Bir de bebeğin sizinle aynı odadayken kendi kendine vakit geçirmesine izin vermek de önemliymiş. Buna paralel zaman deriz diyor. Akdeniz kültürü ile Avrupa kültürü arasındaki en önemli farktır diyor. Bizim gibi kültürlerde çocuğu hep birileri oyalar, oysa gün içinde zaman zaman kendi kendine tabi ki güvenli bir şekilde ve sizle ayni odada vakit geçirmesine izin vermek doğru bir yaklaşım olurmuş. Ben gün içinde bu şekilde sandalyesinde bırakıyorum Alazı. Gerçekten kendi kendine baya eğleniyor :)) Belki faydası olur diye yazmak istedim…

Herkesi öptüm…

About The Author

2 Responses

  1. Yeliz

    Ipc nin uyku egitimini uyguladiginizi yazmissiniz ama basarili olup olmadigini yazmamissiniz. Biz de dusunuyoruz gitmeyi ama oncesinde uygulayanlarin yorumlarini almak istedik. Yardimci olur musunuz?

    Cevapla

Leave a Reply

Your email address will not be published.