Bebeğinizin beslenmesine ve gelişimine bağlı olarak doktorunuz 9-12 ay arası bir zamanda sizden kan tahlili isteyebilir. Endişelenmeyin, bu rutin bir tahlil ve temelde bebeğinizin demir seviyesini kontrol etmek için yapılıyor.

Özellikle ilk altı ay sadece anne sütü ile beslenip, 6.aydan sonra ek besine geçerken anne sütünü azaltıp, ek besinden de yeterince demir alamayan bebeklerde  sıklıkla demir eksikliği görülebiliyor. Bu durumda doktorunuz bebeğinize demir damlası takviyesi yapabilir. Doktorunuz söylemeden, herkes kullanıyor diye kendi kendinize bu damlayı kullanmaya başlamayın, çünkü demir fazlasının de bebeğe zararı olabiliyor.

Ek besine başladığınızda demir eksikliğini engellemek için bebeğinize inek sütü ve açık bile olsa çay vermeyin, zira bunlar diğer besinlerden demir emilimini kısıtlıyor.   C vitamini zengini taze sebze ve meyveler ise tam tersine demir emilimini artırıyor. Ayrıca ek besine geçtikten sonra et, tavuk, balık, yumurta, mercimek, kuru meyveler  ve pekmez gibi demir açısından yüklü besinleri de listenizden eksik etmeyin.

Bu arada kan tahlili için de size bir tüyo, bize de doktorumuz önermişti:

Kan vermeye gideceğiniz gün evden çıkmadan çocuğunuzun dirseklerinin iç kısmına ve ellerinin üzerine (yani kan alma noktalarına) azıcık Emla veya muadili bir merhem sürün. Bu küçük lokal anestezi sayesinde iğneden canı daha az yanacaktır (Arda’nın ruhu bile duymadı).

About The Author

Çiçeği burnunda anne, Mühendis bozması, Maymun iştahlı girişimci

2 Responses

 1. Gülay Tayfur

  Demir’in demir eksikliği için hemen bi araştırma yapmıştım. Yapılabilinecek listesi şöyle;

  1. Sabahları pekmez
  2. Pekmezi C vitamini içine eklerseniz anında kana geçiyor ve kansızlık kısa sürede ortadan kalkıyor
  3.Pekmezli limonata
  4. Etli nohut
  5. Ciğer
  6. Kuru bakliyat
  7. Kırmızı et
  8. Emziren anne için annenin bol bol koyu yeşil yapraklı sebze, çilek yemesi
  9. Çilek
  10. Çorbasını kemik suyu ile hazırlamak

  Cevapla
 2. Ecem ve annesi

  Mehaba arkadaşlar bugün kızıma kan testi yaptırdık % 34 Hemoglobin yazıyor cuma günü aşımız var doktor o zaman söyleyecek merak ettim sizce nedir??

  Cevapla

Leave a Reply

Your email address will not be published.