Yüksek ateş hem bebekte hem çocukta hem de yetişkinde zor bir süreç. Bebeğin ki hepsinden daha zor tabi. Derdini anlatmaya dermanı olmayan meleklerimizi öyle perişan görünce insan ister istemez panik oluyor.

Her iki oğlumun da ilk yüksek ateş deneyiminde biz de aynen böyle olduk maalesef. Bi kaç denemeden sonra zaten artık uzman olup işi sakince yönetiyorsunuz.

Peki bebek ve çocukta yüksek ateşte ne zaman ne yapmak gerek?

Öncelikle ateşi doğru ölçüyoruz. Ateş 38.5 tan yüksek olmadığı ve ufaklığın da keyfi yerinde olduğu sürece herhangi bir müdahele etmeye gerek yok. Ateşin aslında vücudun mikroplarla savaşmak için üretilen bir direnme olduğunu unutmamak gerek.

Ateş 38.5 tan yüksekse ki ölçümü net yapmak gerek. Kulaktan ölçüm cihazlarında sapmalar olabiliyor. Baktık ki 38.5 üstü önce ılık kopmres başlıyor. Aman dikkat soğuk değil. Bu hatayı yapmış ve ilk oğlumda buzlu suyla kompres yapmıştım. Küçüğüm titremeye başlamıştı bu sefer. Ilık suyla alnına, koltuk altlarına, dizlerinin arkasına kompres uyguluyoruz.

Odasını havalandırıp serin bir hava sağlıyoruz.

Daha fazla riske atmamak için ateş dürücü vermek bence yerinde. Bu durumda bebişimin haline göre calpol şurup veya paranox fitil kullanıyorum. Genelde hasta iken şurubu reddediyo ya da uykuda iken şurup olamayacağı için bu durumlarda biz fitile başvuruyoruz.

Ateş düşürücü etkisini kısa sürede gösteriyor zaten. Tekrar çıkmaya başlarsa da 6 saat sonra aksiyonu devam ettirmek gerek.

Şimdiye kadarkileri bu yöntemle atlattık. Gerisi yeni maceralarımızın başına 🙂

About The Author

3 erkek aşığı bir çatlak mühendis anne --> https://twitter.com/gulaytayfur

Leave a Reply

Your email address will not be published.