Bizim evin huyudur. Dolapta dünden kalan yemek yenmez. O yüzden hep az, günlük pişiririz. Kaldı mı hoop buzluğa. Canım babam gelir elbet bi gün, o zaman ısıtırız o hepsini siler süpürür.

E şimdi ben yemezken, babamız yemezken ben oğluşlarıma nasıl yemeklerini saklayayım. En temel kural yemek günlük olacak. Gerisi nasıl derseniz. İşte size altın kural silsilesi;

 1. Özellikle ilk 1 yıl tuz ve şeker gibi ilavelerden uzak durun, bebeğiniz sebzelerin doğal tadını sevecektir. Bir de ek besine geçişte özellikte tatlı ve tuzlu vermeyin diyorlar ki damak tadı hemen buna alışıp her şeyi tatlı ve/veya tuzlu istemesin. Unutmayın ki yetişkin bir erkeğin bile günlük ortalama tuz ihtiyacı sadece 1 çay kaşığı ile sınırlı.
 2. Meyve ve sebzeleri mevsiminde tüketin. Kışın çorbasına veya yemeğine domates katmayı verin. Yazın yesin. Her şey zamanında güzel, zamanında faydalı.
 3. Bebeğinizin artan yemeğini saklamayın. Aynen kendinize de yaptığınız gibi ısınmış yemeği tekrar dolaba kaldırıp tekrar tekrar ısıtmayın.
 4. Bebeğinizi yeni bir besine alıştırma dönemindeyseniz bunu tek olarak kullanın. Diğer yeni ek besinlerle karıştırmayın. Ki olası besin alerjilerini fark edebilesiniz.
 5. Eğer bebeğinizin mamasını inceltmek yani sulandırmak isterseniz kendi sütünüz sağın, yoksa formül mama kullanın, ya da kaynamış su ekleyin.
 6. Buzluktan çıkardığınız mama veya anne sütünü ısıttıktan sonra kalanının tekrar buzluğa koymayın. Yiyebileceği kadar miktarlarda saklayın, hiç artan olmasın.
 7. Eğer mamanızı daha sonra kullanacaksanız oda sıcaklığında çok ta fazla bekletmeden dolaba veya buzluğa kaldırın.
 8. Bebeğinizin çorbasına zeytinyağı kullanacaksanız bunu çorbasını pişirdikten sonra zeytin yağını salataya ekler gibi mamasının üzerine dökerek uygulayın.

 

Benin aklıma gelenler böyle. Bebeklerimiz için o kadar özenip yemeklerini hazırlıyoruz. Bir de bu listeye dikkat ettik mi sağlıklı bebekler, mutlu anneler bizim olacak demektir.

Sevgiyle kalın!

About The Author

3 erkek aşığı bir çatlak mühendis anne --> https://twitter.com/gulaytayfur

One Response

 1. Nilay

  Ben bazen sebzeleri ızgara yapıp ya da haşlayıp eline veriyorum. kabak, taze fasulye vb. hoşuna gidiyor evirip çeviriyor, çekiştiriyor ısırıyor hem oynuyor hem de arada yiyiveriyor 🙂 Dışarı çıkarkende yanımıza mutlaka salatalık, biber vb koyuyorum ki pusetinde dolaşırken etrafa bakarken salatalık kemiriyor hem sakinleşiyor hem de dişleri kaşındığı için rahatlıyor 🙂

  Cevapla

Leave a Reply

Your email address will not be published.