Sanırım bebek beslenmesinde ilk 6 ay en kolay dönemdir. Hele ki bebek anne sütü emiyorsa. Sütünüz her zaman hazır ve bu bebişinizin hiç bir zaman “hayır” diyemeyeceği bir lezzet.

12 aydan sonraki dönem de aslında kolaydır. Çünkü bebeğiniz sizin yemeklerinizden ve inek üstünden istediği gibi beslenebilmektedir. Tuzluydu, yok bu inek sütüydü derdi artık yok. Bal yasağı dönemi de sona eriyor ve artık bebeğiniz evin bir bireyi olarak sofranızdakilerden beslenmeye başlıyor.

6-12 aylık dönem bebek beslenmesinde en zor süreç. Ek besinlere yeni başlanılan bir dönem ve her besini tüketemiyorsunuz. Bebeğin bir damak tadı oluşyor ve takiben sürekli tarif arama dönemi başlıyor.

Tam bu dönemde bir de keçi sütü maceranız var. Anne sütüne en yakın besin olarak bilinen keçi sütü yoğurtta, muhallebide vazgeçilmez oluyor.

Peki nereden bulunur bu keçi sütü?

  • Hızlı erişim istiyorsanız Migros’larda Kay Süt markasıyla keçi sütü satılıyor.
  • Doğal kaymağı üzerinde keçi sütü isterseniz, -ki bizim ekip buna abone- Mado siparişle süt getiriyor. Önceden sipariş veriyorsunuz ve süt gelince sizi arayıp bilgilendiriyorlar. Yarım litrelik cam sitelerde 5TL ücretle satlıyor.

Bu arada bilimsel olarak keçi sütünün keçi inadına neden olmadığı kanıtlanmıştır. Gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz…

One Response

  1. Elif Kaçan

    Gülay Hanım merhaba,

    Ben de sütü daha önce madodan alıyordum fakat daha sonra bir arkadaşımdan doğa çiftliği diye yeni bir marka duydum. Eve abonelikleri de var ben bir kere sipariş verdim ve memnum kaldım bir dahaki hafta keçi yoğurtlarını da isteyeceğim. sütlerinin antibiyotiksiz ve çiftliklerden değil doğal yaşamda beslenen keçilerden sütlerini elde ettiklerini söylüyorlar. Piyasada bu kadar az marka varken yeni bir markanın daha çıkm ası iyi oldu.

    Cevapla

Leave a Reply

Your email address will not be published.