Bu yazım anne ve baba adayları için olsun. Olsun ki doğum öncesi artık sağlık sigortası mı yaparlar, meslek değiştirip çocuk doktoru mu olurlar, ya da paracıkları şimdiden hastane hesabına mı yatırırlar bilemiyorum. Zira biraz sonra okuyacağınız satırlarda göreceksiniz ki doğum sonrası her ayınız doktorda geçiyor.

Doğumum hemen sonrası 1. Haftada ilk kontrol başlıyor. Bebek doktorunuzu henüz kesinleştirmediyseniz panik yapmayın, hastanede doğum sonrası ilgilenen çocuk doktorunuz ile de bu ilk seansı geçirebilirsiniz. Bu ilk kontrolde özellikle kilo alımına bakılıyor. Bebeğin doğumundan sonrası 10.günde doğum kilosuna gelmesi bekleniyor.

Daha sonra 0-12 aylık dönemde her ay düzenli olarak doktor kontrolü talep ediliyor. Yine bu muayenelerde de baş çevresi ölçülüyor, kilo ve boy kontrol ediliyor, bıngıldak gelişimine bakılıyor. Eğer aşınızı doktorunuzda yaptırıyorsanız aşılarınızı oluyorsunuz.

1 yaş sonrası ise artık 3 ayda bir doktorunuza gidiyorsunuz. Tabi arada hasta olmamayı başarabilirseniz..  Bizim bir de abimiz olduğu için kış boyu gripli idik.

2 yaş sonrası ise 6 ayda bir rutin kontrolleriniz oluyor.

3 yaş itibari ile de artık doktorunuz sizi çağırmadan hastalık olunca gidiyorsunuz.

Bu arada biz Kerem’in tüm aşılarını aile hekimliğinde yaptırdık. Aşımızı burada oluyor, doktorumuza da yine rutin içinde düzenli gidiyor, danışmanlığımızı alıyoruz. Yoksa sağlık ocağındaki hemşiremiz tüm detaylı kontrolünü aşı öncesi yapıyor. Ayrıca hiçbir ücret te vermiyorsunuz. İşin en cazip yönü bu açıkçası..

Henüz hastalık atlatmadan büyüyen bebek görmedim. Az, kısa zamanlı, küçük hastalıklarla büyürler inşallah diyelim.

Sevgiler…

About The Author

3 erkek aşığı bir çatlak mühendis anne --> https://twitter.com/gulaytayfur

Leave a Reply

Your email address will not be published.