“Aman kucağına fazla alma, alışmasın!”

Bu cümleyi annesinden duymayan var mı? Bence yok. Peki biz anane-babane olunca çocuklarımıza ne söyleyeceğiz?

“Aman her ağladığında, sana her ihtiyacı oluğunda kucağına al ki özgüveni gelişsin, mutlu çocuk olsun!”

İşte Attachment Parenting özetle bu demek. Türkçe’ye Doğal Ebeveynlik olarak çevirmiş büyüklerimiz. İngilizce karşılığındaki kadar net anlatmamış belki amacını ama özünde taşıdığı amaç anneliği içten gelen dürtülerinizle yaşamanız.

Doğal Ebeveynlik hangi zamanlarda nasıl yaşanmalı?

 1. Doğum; mümkün olduğu kadar doğal ve stressiz bir doğum olmalı.
  Kerem’in doğumu sezaryene dönmesine rağmen doğum coşkusu ile yaşandı. Doğum sonrası ameliyat boyunca  göğsümde yatıyordu. Tamam artık bebeği çıkarmamız gerek dediklerinde ise ona bir yabancı değil anne karnındayken sesinden tanıdığı babası eşlik etti.
 2. Büyüme; bebeğinizin isteklerine/ihtiyaçlarına anında bekletmeden tepki vermek gerek. Çok basit, o ağlarsa kucağınıza alın. Yürümek istiyorsa ona eşlik edin, durmak istiyorsa hareket etmesi için zorlamayın.
 3. Emzirme; eğer mümkünse emzirin. Özellikle bebeğinizin yeni doğan sürecinde her emmek istediğinde onu doyurun. Bu süreçte saat-süre hesabı yapmayın.
 4. Birliktelik; Bebeğinizi kucağınızda taşıyın. Bu hem bebeğinize iyi gelir, sakinleşir, anne kokusu ve anne kucağı ile huzur bulur hem de siz daha kolay hareket edersiniz.
 5. Uyku; birlikte uyuyun. Bebek uykusu bölünüp te anne ve babasını hissettiğinde tekrar huzurla uykusuna dalıyor. Böylece siz de gece emzirmelerinde tekrar yataktan kalkıp uyanmak zorunda kalmıyorsunuz.
 6. Anne; bebeğiniz anneden hiç ayrılmak istemeyecektir. Ancak sınırları ayarlamak yine sizin işiniz. Kendinize de vakit ayırın ki siz mutlu olduğunuz zaman bebeğiniz de mutlu olsun.
 7. Bakıcı; kendinizdeki bu bilgiyi bebeğinizin bakımı ile ilgilenen diğer kişiler ile de paylaşın. Aksi halde yaptıklarınızın bir çoğu eskilere ters geleceği için sürekli yargılanacaksınız.

Yukarıdaki maddeleri okuyunca e fena da gitmiyormuşuz dedim kendi kendime. Ama nolur hadi bunları ben de uygulayayım demeyin. Doğru sizin içinizde saklı. Bebeğiniz için en güzel anne sizsiniz. İçinizden geldiği gibi davranın. O zaman bebeğinizin de sizin de daha mutlu olacağınıza inanın.

Yaşasın annelik!

About The Author

3 erkek aşığı bir çatlak mühendis anne --> https://twitter.com/gulaytayfur

One Response

 1. Nilay

  kasmamak içinden geldiği gibi davranmak en güzeli. bebek bakım kitapları ve pek çok kitap standart davranışlar öğutlüyor, sonra da anneler strese giriyor yapamıyorum bebeğime bakamıyorum diye ya da benim çocuğum huysuz diye, oysa her çocuğun istekleri, ihtiyaçları, karakteri çok farklı. En güzel kilit söz buarada içinizden geldiği gibi davranın. Ne olur yani canın isteyip birlikte uyuyorsan, çocuğun büyüyünce özgüveni az mı olacak ?, ya da her ağladığında kucağına alıyorsan şımarık mı olacak ?

  Cevapla

Leave a Reply

Your email address will not be published.