Bebek gibi bir cilt bazen bebeklerde bile hayal olabiliyor. Ve insanın bebeğinin cildinde küçücük bile olsa bir leke görmesi hayatı zindan edebiliyor.

Atopik Dermatit yani Alerjik Egzama isminin hoş olmaması yanında oldukça can sıkıcı bir rahatsızlık. Özellikle tedavi edilmeyip ilerlerse yoğun kaşıntıya neden olması bebeğinizin yaşam kalitesini dolayısı ile sizinde huzur kalitesinizi fazlasıyla etkiliyor. Tedavi yöntemleri ise bilinmezlerle dolu, her kafadan bir ses çıkıyor ve herkes farklı bir şey söylüyor.

Biz Atopik Dermatit ile 4 – 5 ay arasında karşılaştık. Önce Demir’in boynunda kırmızı bir leke olarak başladı. Bir şeye alerjisi mi var yok derken kırmızı leke geçti gitti. Tam rahatlamışken bu sefer sol yanağının tam ortasında kırmızılık başladı. Aynı anda sol ve sağ diz kapaklarında da kırmızılıklar başlayıp hızla büyüdü. Bu kırmızılıklar hafif pütürlü ve her geçen gün koyuluğu  artan düzeydeydi. Önce tam anlayamadık yani bu ne ki dönemi yaşadık. Sonrasında özellikle beni aldı bir telaş. Doktorumuz kontrolümüzde egzama deyince kalbimin cızz ettiğini hatırlıyorum. Egzama pek kulağa hoş gelmiyor hele ki küçücük bir bebek için.

Teşhis konunca araştırmaya başladım. Google sağolsun pek çok bilgiyi karşıma getirdi. Ama o kadar çok bilgi vardı ki kafam daha da karıştı. Özellikle anne – bebek platformlarında ve forumlarında aynı hastalığı yaşayan pek çok kişi ile karşılaştım hatta çoğuyla yazıştım. Her bebek’in egzama hikayesi çok farklı. her bebeğe iyi gelen çözümlerde.

Maalesef Alerjik Egzama nedenleri ile çok farklı ve kesin olmayan bilgi çok fazla. Bazı araştırmalara göre günümüz yiyecekleri, hormonlar, katkı maddeleri alerjilere neden oluyor. Hamilelik ve emzirme dönemlerindeki beslenmeler alerjik durumları tetikliyor.  Bazı araştırmalara göre ise anne karnında 40 haftasını tamamlamayan bebeklerde alerjik reaksiyonlar daha fazla görülebiliyor.

Demir 38. haftada doğdu ve  bu bizim alerjik egzama hikayemizde bir neden olabilir ama kesinde değil. Bana yediklerimiz ve içtiklerimiz yani hormonlar, katkı maddeleri sanki çok daha etkiliymiş gibi geliyor.

Demir’in egzaması 5. ve 6. aylarında çok ciddi bir şekilde şiddetlendi. Bu dönemde doktorumuzunda yönlendirmesi ile ciddi yiyecek rejimlerine girdim. Demir sadece anne sütü ile besleniyordu ve benim yediğim birşey ya da birşeyler onda bu alerjiye neden oluyor olabilirdi. Örneğin inek sütü ve süt ürünleri tetikliyor olabilir diye bir müddet tüketmedim, değişen hiç bir şey olmadı. Et ürünleri tüketmedim yine değişen birşey olmadı. O dönemde yediğim herşeye şüpheyle bakıyordum. Hele ki sabah kalkıp bebeğimin yüzündeki kızarıklığı daha büyümüş olarak görünce büyük vicdan azapları yaşıyordum. Ben ne yedim de böyle oldu diye.

Bu dönemde doktorumuzun ve aynı sorunu yaşayan pek çok kişinin de tavsiyesi ile çeşit çeşit krem vb ürün kullandım. Bebek cilt bakımı ürünlerinin Atopik serilerinin nerdeyse hepsini kullandık. Evde halen bir sürü kremimiz losyonumuz var. Her kremde aynı hikayeyi yaşadık, ilk sürülen gün iyi gibi gelip tamam geçiyor diyorduk, ertesi gün ise sanki daha da kızarıyor vicdan azabı çekiyorduk.

Her günüm alerjik egzama, atopik dermatit terimleri ile geçiyor sürekli bunu konuşuyordum. Evdeki kedimizden bile şüphe etmeye başlamış, acaba bir müddet evden göndersek mi diye düşünüyordum.

Bir gerçek var ki çocuk hasta olunca anne de hasta oluyor. Hele ki küçücük elleriyle yüzünü ve dizlerini kaşımaya çalışan Demir’i gördükçe ve bir çare bulamadıkça daha da moralim bozuluyordu.

7. ay kontrolümüzde doktorumuz protopic diye bir ilaç yazdı ve ilaç’ın prospektüsünü okuyunca artık ciddi ve kökten çözümler bulmamız gerektiğini düşündük. Ayrıca Demir’in yanağında ve dizlerindebaşlayan egzama vücudunun başka bölgelerine de yayılmaya başlamıştı. Protopic’i asla kullanmadık. Prospektüs’ü okuyunca ve araştırmalar yapınca ilaç ile ilgili ciddi tartışmaların olduğunu gördük. En önemlisi doktorumuzu değiştirdik. Çünkü doktorumuz sürekli olarak bekleyin bir süre sonra geçecek deyip duruyordu. Ayrıca üzerinde çok ciddi tartışmaların olduğu bir ilacı yazmış olması bizi endişelendirmişti. Çocuk hastalıklarında doktorunuzun tavrı ve yaklaşımı gerçekten çok önemli. Biz anne ve baba olarak proaktif çözümler bulan ve öneren doktorları tercih ettiğimize kararverdik.

Yeni doktorumuz daha Demir’i görür görmez hemen bir dermotolog’a yönlendirdi. Durum’un kendi uzmanlık alanının çok üstünde olduğunu belirtti. Gerekirse kortizonlu krem kullanılması gerektiği konusunda bize detaylı bir açıklama yaptı. Söyledikleri beni çok etkilemişti. Dedi ki ; Demir şuanda herşeyi öğrenme ve herşeye ilgi gösterme sürecinde fakat dizi ve yanağı kaşınırken bu onda ciddi bir rahatsızlık ve huzursuzluk yaratır. Lütfen fayda zarar analizini iyi yapalım, şuanda kortizonlu ilaç kullanmak egzamayı ve kaşıntıyı yatıştıracağı için daha yararlı olacaktır dedi. Gittiğimiz dermotolog ise kendi oğlunda da aynı sorunu yaşadığı için ve bir anne olarak beni çok iyi anladığı için çok güzel yönlendirdi. ilk 5 gün kullanacağımız kortizonlu bir krem verdi, banyo sabunu verdi ve özel bir nemlendirici önerdi.

Krem’i kullandığımızın 2. gününde Demir’in yanağında ki kırmızılık geçmişti ve kaşıntı yok olmuştu.

şimdi zaman zaman örneğin diş çıkarma öncelerinde egzamamız yine beliriyor ama hiç bir zaman eski halini almıyor. kırmızılık devam ederse 1 ya da 2 sefer krem uyguluyoruz hemen geçiyor.

Bizim öğrendiklerimize göre  Atopik Dermatit ve Alerjik Egzama konuslarında :

* Öncelikle emziriyorsanız yediklerinize içtiklerinize çok dikkat etmelisiniz. Katkı maddeli pek çok yiyecek egzamayı tetikliyor. cipsler vb.

* Bizi kabuklu kuruyemişler çok etkiliyordu. yerfıstığı, antep fıstığı, badem vb.

* Et ve et ürünlerinde de özellikle dana eti artırabiliyor.

* Bebeği çok fazla yıkama, sabunlama yapmamak gerekiyor. cilt nem dengesi önemli.

* Şuanda Demir’in kıyafetlerini granül sabun ile yıkayıp ekstra 2 kere durulatıyoruz. Sıvı bebek deterjanı iyi gelmiyor.

* İnternetten araştırma yapıldığında pek çok çocuk alerji uzmanı ile karşılaşılabilir ama biz Demir’i götürmedik. Çünkü alerjilerin tespiti için pek çok test yapılması gerekiyor. Kan alma süreçleri çok eziyetli ben kıyamadım. ayrıca çok küçük bebeklerde yapılan testler düzgün sonuş vermiyor çünkü bebek sistemi  geliştiği için her ay yapsanız farklı sonuçlar alabilirsiniz.

* Ben çok üzüldüm ve çok kastım, biraz kendime de eziyet ettim. Proaktif bir doktorunuz olsun ona güvenin. Konunun uzmanları çözüm yolları buluyor.

* Yaşarken hiç geçmeyecek gibi geliyor ama merak etmeyin geçiyor 🙂

* Bebek kozmetikleri isterse dermo kozmetik bile olsun mucize çözümler yaratamıyor bu konuda beklenti içinde olmayın. Büyük paralar vermemek gerekli. Bunları Mustela, bebe, Bioderma, aveneu kullanmış bir anne olarak yazıyorum.

* Bebeğinizi çok giydirmeyin çok sıcak iyi gelmiyor.

About The Author

12 Responses

 1. gül

  Merhaba yazınızı okudum,bizim de yaşadığımız sorunları dile getirmişsiniz.Oğlumuz 6 aylık ve her sabah yüzünün yanmış şeklinde görmekten yoruldum; uyumak isterken boynunu kaşımaktan uyuyamadığını görmek beni kahrediyor,dr.umuz zirtek damla verdi nerdeyse iki aydır kullanıyoruz bir arpa boyu yol gidemedik.bir de merhem verdi onu da 4 gün kullanabildik o süre zarfında geçti dedik ama yine yeniden hüsrana uğradık.bizden kansayımı ve süt alerji testi istedi ama ben test işini uzattıkça uzattım ben de bebeklerde eziyetli olacağını düşündüğüm için test işinden vazgeçtim.istanbulda yaşıyorsanız dr.unuza gitmek istiyoruz bize yardımcı olur musunuz?şimdiden teşekkürler…

  Cevapla
  • Nilay

   Gül Merhaba,

   Sakın üzülme ve dert etme. Demir 11 aylık şuanda egzama geçmiş gözüküyor. İlaçlar elbette etkili ve yararlı oluyor ama Demir’in egzamasının tamamen geçmesini ne sağladı tam emin olamıyorum. Herşeyden önce bu işi çözen Dermatolog, bizim çocuk doktorumuz sevgili Gökhan Mamur, Demir’i görür görmez hemen Dermotolog’a yönlendirmişti. ( Memorial Etilerden Zerrin Baysal ) Zerrin Hanım’ın verdiği kremleri kullandık, banyo sabununu ve nemlendiricisini değiştirdik. sonuç şuanda kortizonlu krem hiç kullanmıyoruz. ama kullanımımız 10. aya kadar devam etti. İnan bana o günlerde Demir’e bakıp bakıp ağlıyordum, hiç geçmeyecek gibi geliyordu. Şuanda çok şükür geçmiş gözüküyor.

   Cevapla
   • Hasan Sami Boyacı

    Zdrave KREM mutlaka tavsiye ediyorum araştırın lütfen.

    0542 827 97 16 ulaşabilirsiniz.

 2. gül

  Çok teşekkür ederim ilgilendiğin için.Kaç gündür ben de hastaydım,bakamamıştım buraya.Tekrar teşekkürler,en yakın zamanda gideceğiz doktora,sevgiler..

  Cevapla
 3. Dilek

  Merhaba, yazınızı okudum, benim durumumu ve ruh halimi tarif ediyor gibisiniz. Biz istanbul dışındayız. Demir için kullandığınız kremlerin iyi geldiğini belirtmişsiniz. Mümkünse isimlerini benimle paylaşabilir misiniz? Anlayışınız ve değerli vaktiniz için teşekkür ederim.

  Cevapla
 4. Nagihan

  Egzama için coresatin kremi öneriyorum oğlum 2 aylıkken tanıştık kaşıntılı sulu egzamayla kabuklanıp dökülüyordu ve yeniden çıkıyordu çocuk doktoru kortizonlu ilaç yazınca kızdım internetten buldum bu kremi iyiki bulmuşum şuan pişiğine bile kullanıyorum pediatric olanını bana dua etseniz yeter anneler babalar Allah hepimizin evlatlarına şifa versin.

  Cevapla
 5. Pinar P

  Merhabalar,
  Bebek egzaması benim de canımı çok sıkıyordu ve anlatılan süreçlerden ben de geçtim. Bir gelip bir giden kızarıklıklar. Sabah kalkınca çocuğun kırmızı suratını görmek. Suratını kaşımaya çalışan çocuk. Ben çözümü bitkilerde buldum, bir tanıdığım sayesinde. Sorun çözmeyi başardım. Yaşadığım süreçleri de blogumda anlattım. İlgilenenler için faydalı olabilir:

  http://arayanbulurmus.blogspot.com.tr/

  Cevapla
 6. Fatma

  Merhaba bizde aynı dertten muzdaribiz okadar üzülüyorumki her gördüğümde kaşımak istiyorum bebeğimi gerçekten yaşayan anlar ama genede Rabbim dermansız dert vermesin…Bizde bugün kortizon şu bi kreme başladık acaba sizinkinin adını yazarmısınız aynısımı yada aynısı değilse bizim kullandığımızı kullandınızmı fauda verirmi tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim…Şimdiden teşekkürler…

  Cevapla
 7. Gozde

  Merhaba. Yazınızın uzerinden 4 yıl geçmiş ama bi umut sormak istiyorum. Oglum 4,5 aylık. Egzeması başladı. Kullandığınız kremi paylaşmanız mümkün mü? mail adresim gozdeaydin@yandex.com Cok caresiz bi anımdayım..

  Cevapla
 8. Ayşegül C.

  egzemadan kurtulmak için günde 4-5 kez SHEAP PRO kremi kullanın. 3-4 günde bitirir. ama stres yada alerji yapan şeylerle tekrarlar unutmayın

  Cevapla

Leave a Reply

Your email address will not be published.