Sanırım hayatımın en güzel yaz tatili 2 meleğim ile geçtikten sonra kariyer çanları benim için çalıyordu. Bir buzluk dolusu anne sütü ile bıraktığım bebeğim yokluğumda tazecik te olmasa yine anne sütü ile beslenmeye devam edecekti.

Peki bu kadar mükemmel ve eşsiz olan bi besini bebek için nasıl hazırlamak gerek? Herhalde mikrodalga bunun için iyi bi yöntem olmasa 🙂

Anne sütünüz eğer buzlukta ise buzluktan çıkardığınız diğer besinlerdeki aşama gibi önce buzdolabı rafında sütün erimesi sonrasında da oda sıcaklığına getirilmesi tavsiye ediliyor. Ilıtma işleminde ise diğer sütler gibi ocakta işlem görmemesi gerek. Aksi halde bu duruma maruz kalan anne sütünde içindeki lipaz enzimleri deaktif duruma geçecektir.

Isıtılacak sütü saklama kabı veya biberon içerisinde sıcak su dolu bir kaba sokarak sütü ılıtmak en uygun yöntemdir. Bu ıltmada olması gereken ısı derecesini çözmenin en etkili yöntemi ise sütünüzün hemen sağım sonrası sıcaklığını kontrol etmek. Böylelikle olması gereken sıcaklığı net olarak bilebilirsiniz.

Ya da benim gibi özellikle mühendis bir anne iseniz işinizi şansa bırakmayıp bir biberon ısıtıcı temin edebilirsiniz. Ben Avent marka olan bir ürünü almıştım. Ürünün şu anki fiyatı 150 TL civarında.

En son olarak dikkat edilmesi gereken diğer nokta da ılıtılmış sütün tekrar dondurulmaması veya tekrar ısıtılmaması yönünde. Bu bilgiyle sütünüzü tek içimlik miktarlarda saklamanızı öneriririm.

About The Author

3 erkek aşığı bir çatlak mühendis anne --> https://twitter.com/gulaytayfur

Leave a Reply

Your email address will not be published.