Hamileliğim ilerliyordu. Artık son 10 haftada odadaki tahtaya 10-9-8 yazar olmuştum her hafta. Doğum izni için gün sayarken başladı nasıl yapsam nasıl etsem de bebişimle maksimum zaman geçirsem diye kıvranmaya. İşte bu ara İK nın bana doğru dürüst izin şu zaman başlar bu zaman biter. Alınması gereken raporlar şu şu zamanlardadır vs gibi bir materyal vermemesi çıldırtmıştı.

Şimdilerde ben kendimi hamile arkadaşlarıma doğum izni süreçlerini anlatır gördüm. Baktım fena yapmıyorum. Soru da çok. İşte 0 zaman yeni yazımızın başlığı belli olmuştu.

Hamile anne adayı için doğum izni süreci ne zaman başlar, ne kadardır, yasal izinlerinden faydalanmak için ne yapmalıdır?

Öncelikle doğum izni toplamda 16 haftalık bir süreç. Öngörülen zaman dilimi doğumdan 8 hafta önce ile doğumdan 8 hafta sonrası ara. Bu ikiz bebek gebelerinde 2 hafta kadar daha artıyor.

Size de doğumdan sonraki 8 hafta çok az geliyorsa bunu doğum öncesi 8 haftayı azaltarak arttırabilirsiniz. Hamilelikte 37.haftaya kadar çalışmak isterseniz ve bunu doktor raporu ile iş yerinize bildiriseniz buradan kazanacağınız 5 haftayı doğum sonrasına aktarabiliyorsunuz.

Kararınız bu yönde ise öncelikle 32. haftada SSK hastanesinden veya SSK anlaşmalı özel bir hastaneden çalışabilir raporu alıyorsunuz ve bunu İK departmanına teslim ediyorsunuz.

Devamında 37. haftada da yine aynı hastaneden bu sefer çalışamaz raporu alıyorsunuz ve İK ya teslim ederek doğum iznine ayrılıyorsunuz.

İzinde olduğunuz süreçte olan resmi ve dini tatiller maalesef doğum izni raporlu olduğunuz için ek olarak size yansımıyor.

16 haftanın sonunda ise bebeğiniz 1 yaşına gelinceye kadar günde 1,5 saat olan komik bir süt izniniz var. Hele ki İstanbul gibi bir şehirde yaşıyorsanız o 1,5 saatte ne zaman eve gider de bebeğinizi emzirir işe geri dönersiniz kimse düşünmemiş tabi. A bir de sizin gideceğiniz bu 1,5 saatlik dilimde  bebeğin ayık ve acıkmış olması gerekli.

Tabi süt izni böyle günde 1,5 saat ile anlamsız olunca neyse ki farklı kullanım şekilleri de var ki onlarla çözüm üretebiliyorsunuz. Nasıl mı? Günde 1,5 saati haftada 1 gün olarak değiştirebilirsiniz. Bunu deneyen arkadaşlarım Çarşamba alarak 2 gün iş 1-2 gün tatil formunda bebekleri 1 yaşına gelene kadar çalıştılar. Ya da diğer alternatif -ki ben 2 doğumumda da bunu tercih ettim- bu haftada 1 gününüz toplamda 8 hafta yapıyor ve isterseniz bunu 16. haftanın hemen devamında kullanıp doğum izninizi 16+8 den 24 haftaya kadar çıkartabiliyorsunuz.

Patronlarınızın yaptığı hatayı yapmayın 24 hafta 24/4 ten 6 ay etmez. Eğer bebeğiniz 6 ay sadece anne sütü ile beslenme periyodu geçirsin isterseniz bu sürece yıllık izninizi de dahil edin ve tam olsun.

Yine yetmez -ki asla ve asla yetmiyor- ise aynı iş yerinde 2 yıldan fazla süredir çalışıyorsanız 6 ay ücretsiz izin de alma hakkınız var. Böylece ek besine geçme sürecinde bebeğiniz ile birlikte olmuş olursunuz. Ben kullanamadım, ama kullananları da hep çok kıskandım.

Mutlu doğumlar, bebeğinizle birlikte bol, keyifli tatiller…

2 Responses

 1. Selcen

  Konuyla ilgili olarak bir ekleme/düzeltme yapmak isterim; devlet memurları için 6111 sayılı Torba Kanun’la süt izni konusunda yeni düzenlemeler getirildi. Buna göre; 657 sayılı DMK’nın 104.maddesinin D fıkrasında (6111 S.K. ile yapılan değişiklikle) “Kadın memura, çocuğunu emzirmesi için doğum sonrası analık izni süresinin bitim tarihinden itibaren ilk altı ayda günde üç saat, ikinci altı ayda günde bir buçuk saat süt izni verilir. Süt izninin hangi saatler arasında ve günde kaç kez kullanılacağı hususunda, kadın memurun tercihi esastır.” hükmü getirilmiştir.

  15.04.2011 tarihli ve 27906 sayılı Resmi Gazetede “Kamu Personeli Genel Tebliği” yayımlanarak, bazı kanun değişikliklerinin uygulanma şekli açıklanmıştır. Buna göre de “Süt izninin, kadın memurun çocuğunu emzirmesi için günlük olarak kullandırılması gereken bir izin hakkı olması sebebiyle bu iznin birleştirilerek sonraki günlerde kullandırılmasına imkan bulunmamaktadır.” denilmektedir.

  Ayrıca, ücretsiz için de 108.maddenin B fıkrasında “B) Doğum yapan memura, 104 üncü madde uyarınca verilen doğum sonrası analık izni süresinin bitiminden; eşi doğum yapan memura ise, doğum tarihinden itibaren istekleri üzerine yirmidört aya kadar aylıksız izin verilir.” hükmü getirilmiştir.

  Özel sektörde durum nasıl bilemiyorum ama kamu çalışanları için vaziyet bundan ibarettir.

  Cevapla

Leave a Reply

Your email address will not be published.