Arda 6. ayını doldurduktan sonra gelişmesini yeterli bulan doktorumuz artık ek gıdaya başlayabileceğimizi söyledi ve bize çok güzel bir yol haritası çizdi. İlk ay bunu uyguladıktan sonra ise sadece o aylarda yememesi gerekenleri hatırlattı. 1 yaş itibariyle artık hayatımızdaki tek yasaklar süt ve bal.

Bu liste umarım ek gıdaya yeni başlayanların işini kolaylaştırır:

Ek gıdaya doktorumuzun tavsiyesi üzerine öğlen sebze öğünü ile başladık. 4.gün meyveli sabah öğünü, 8.gün tahıl mamalı akşam öğünü eklendi (öğün dediğime bakmayın, olay 1-2 bebek kaşığı ile başlayıp, 1 ay içerisinde maksimum 1-2 yemek kaşığına çıktı).

O dönem Arda’nın emme saatleri  7-10-13-16-19 şeklindeydi. Amacım 10’a kahvaltı/meyve, 13’e öğlen/sebze, 16’ya akşamüstü/yoğurt-mama öğünlerini eklemekti. Sabah ve 19’da yatmadan önce ise sadece anne sütü.

Sebze öğünlerinde 1-2 sebzeyi pişirip, karıştırıp (bal kabağı, patates-havuç ve patates-bezelye yaptık) biraz zeytinyağı ve biraz haşlanmış pirinç ile püre yapıyordum. Bu püreden 1 yemek kaşığını 2-3 kaşık anne sütüyle inceltip veriyordum. 10.günden sonra brokoli, 15. günden sonra irmik/mercimek/buğday da katamaya başladım. 20. günden sonra tarhana ve yoğurt çorbası(yumurtasız), 25.günden sonra yağsız et de eklendi. Et olarak hazmı daha kolay olduğu için kuzu eti kullandık.

Kahvaltılara 1 kaşık pekmez ve meyve püresi ile başladık. 10.günden sonra labne ve tuzsuz ekmek, 20.günden sonra tuzsuz beyaz peynir eklendi. Elma ve armut pürelerini öğürerek tüküren oğlum, neredeyse bütün kış afiyetle Trabzon hurması yedi. 30. günden sonra 1-2 tuzsuz zeytin, 40. günden sonra azar azar yumurta sarısına başlayıp, 2-3 ay içerisinde sarınının tamamını yer oldu. Yumurta beyazı yasağının kalkması ise 1 yaş civarı.

Akşamüstü ev yoğurdu ve tahıllı kaşık maması vermeye başladım. Kaşık mamasını mümkün olduğu kadar anne sütü ile hazırladım ama bir yerden sonra mecburen su kullanmaya döndük.

Bu düzeni oturttuktan sonra Arda 9-10 aylıkken gündüz anne sütlerini teker teker kestim ve sadece sabah erken, kahvaltı öncesi, akşam yatmadan önce ve gece dreamfeed’de emzirmeye devam ettim.

Bu sayede hem Arda zaten keyifle yediği yemeklerle doymayı öğrendi, hem de sütünü depolayamayan ben gönül rahatlığıyla dışarı çıkabilir oldum.

12 Ayı tamamladıktan sonra yumurtanın beyazını da yemeye başlayan Arda daha iyi doyduğundan, artık kaşık maması vermiyorum ve akşam öğünlerinde de çorba, yemek vs. yediriyorum.

Başlangıçta biraz karmaşık ve kalabalık görünebilir ama birazcık organizasyon yapıp planlı hareket ederek ek gıdaya daha rahat bir geçiş yapabilirsiniz. Bu geçiş döneminde dikkat etmeniz gereken en önemli şey ise sabırlı olup, o anda yemek istemeyen çocuğa ısrarla yemek yedirmeye çalışmamak. Eğer hazırladığınız bir püreyi yemek istemezde moralinizi bozmayın. 2-3 gün sonra tekrar deneyin. Arada geçen zamanda başka sebze ve meyveler, yeni karışımlar deneyin. Hiç beklemediğiniz bir zamanda bebeğinizin bayıla bayıla yediği bir şeyler keşfedebilirsiniz.

Size kolay gelsin, ufaklıklara afiyet olsun 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published.