Günlerden bir gün anne ben evden gelen bugün 11 de uyudu, 3 saat yattı, öğlen uykusu yok, ertesi gün 10 da uyudu yarım saat sonra kalktı cümleleri ile çıldırır ve 1 yaşındaki oğlum Kerem için artık düzenli bir plan yapmak ve uyulmasını sağlamak üzere kollarımı sıvarım. Kendinize vurun, bi gece 1 saat az uyusanız gününüz nasıl geçiyor. E peki miniğiniz bu dalgalanmalarda nasıl huzurlu olabilir ki.

Öncelikle Kerem’in günlük rutini artık şöyle;

7.30 Günaydın
8.00 Kahvaltı
10.00-12.00 Sabah Uykusu
12.30 Yemek
14.30 Meyveli Yoğurt
15.00-17.00 Öğlen Uykusu
17.30 Meyve
19.00 Birlikte Akşam Yemeği
20.30 Banyo
21.00 Gece uykusu

Bu plana nasıl geçi yaptık derseniz ise;

Hiç te kolay olmadı. Bi kere o sabah 7.30 da değil de “aman uyusun ellemeyelim” derlerde 8.30 da kalkarsa biliyorum ki sabah uykusuna 10 da asla yatmayacak. Dolayısı ile listeye 1e 1 olmasa da mümkün olduğu kadar az sapmalarla uymak gerekiyordu.

Evde iseniz ne ala zaten davul da tokmak ta sizde olunca rutini uygulamak konusunda kararlı olmanız yeterli. Ancak çalışan bir anne iseniz bi süre uzaktan kumandalık yapmak şart.

Titiz anne ben kolları sıvadım ve işimi kendim gördüm. Öncelikle telefonumda listedeki her saat için alarm kurdum. Alarm çaldıkça evi kontrol ettim, uyuma saati ise hadi diyerek. Kalkma saati ise ve uyandırılmadı ise ev telefonunu çaldırarak. Her yol mubahtır diyerek evi sms bombardımanına tuttum.

Çok değil 1-2 hafta sonra Kerem artık uyku saati geldiğinde zaten uyumak istiyor, uyanma saati geldiğinde de uyanıyordu. Şimdilerde rutini kaybetmemek adına ara ara kontrollerimi eksik etmiyorum. Çünkü biliyorum ki bi kere uykusunu 2 saat değil de 3 saat uyursa o gün çile oluyor, ertesi gün de bu yeni düzeni uygulamaya çalışıyordu.

Kerem her gün büyüyor ve her geçen gün de farklı ihtiyaçları doğuyor. Günlük rutinimiz değişecek, uykular teke inecek, yemek listesi yerine araya oyunlar girecek. Ama biliyorum ki bu şekilde hem O’nun günleri düzenli olacak hem de ben “bugün kaç saat uyudu” sorusundan artık uzaklaşacağım…}

About The Author

3 erkek aşığı bir çatlak mühendis anne --> https://twitter.com/gulaytayfur

Leave a Reply

Your email address will not be published.